Miesiączka po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej

Witam serdecznie! Od prawie 3 miesięcy nie miesiączkuję, odkąd odstawiłam krążki NuvaRing. Zaczęłam je używać 4 lutego tego roku, a zakończyłam, ze względu nadwrażliwości, 14 lipca, czyli jakieś 6 miesięcy temu. Ostatnią miesiączkę miałam 18 lipca i trwała ona 4 dni. Do tej pory nie mam okresu, zrobiłam oczywiście testy ciążowe (trzy), które wykazały, że nie jestem w ciąży. Nie wiem za bardzo, dlaczego i czym to może być spowodowane. Czy powinnam zrobić badanie krwi, żeby potwierdzić to, że nie jestem w ciąży? Co zrobić, żeby ponownie dostać miesiączkę? Słyszałam o jakichś tabletkach pomagających wywołać ją. Planujemy z mężem mieć dziecko i chcielibyśmy zacząć próbować zajść w ciążę, o ile już nie jestem w ciąży, w grudniu, ale w tej sytuacji nie mam pojęcia jak to będzie. Może mieć na to wpływ to, że od jakiegoś czasu - tzn. od ok. 4 miesięcy zaczęłam intensywniej ćwiczyć ok. 4x w tyg. i biorę w związku z tym suplementy, które mają mnie pobudzić do wysiłku, czy to może w jakikolwiek sposób wpłynąć na miesiączkowanie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie!

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej po wielu latach jej regularnego przyjmowania może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Nieregularne miesiączki mogą występować nawet przez 6 miesięcy od odstawienia krążka.

Niepojawienie się miesiączki od 3 miesięcy jest jednak wskazaniem do kontroli ginekologicznej. Specjalista zbierze z Panią dokładny wywiad, zbada Panią oraz ewentualnie zleci badania hormonalne.

Wspominane leki na wywołanie miesiączki dostępne są jedynie na receptę, więc niezależnie od wszystkiego musi się Pani zdecydować na wizytę u specjalisty. Na wizytę bezwzględnie powinna Pani zabrać ze sobą wspomniany suplement diety. Niestety bez znajomości składu preparatu niemożliwa jest ocena jego wpływu na Pani cykl. Ryzyko takie oczywiście jednak istnieje.

Pozdrawiam!