Miesiączkowanie a menopauza

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak to jest?, napisane jest, że gdy kobieta nie miesiączkuje 12 miesięcy, to znaczy, że nie jajeczkuje i nie ma możliwości zajścia w ciążę, natomiast ja mam 55 lat i od 2 lat nie mam miesiączki i odpowiedz od Państwa jest taka, że jednak taka możliwość istnieje. Więc ile tak naprawdę trzeba czekać, by być już pewną. Czy można wykonać jakiś domowy test? lek. ginekologa mam dopiero w styczniu.

Dzień dobry!

Okres 12 miesięcy bez krwawienia miesięcznego uznawany jest za przebytą menopauzę. Jest to pojęcie i norma kliniczna.
Jednocześnie jest jednak również możliwe zachowanie jajeczkowania i płodności mimo braku krwawień miesięcznych.
Za pośrednictwem Internetu nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy, stąd nikt nie jest w stanie dać Pani jednoznacznej odpowiedzi. Konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w gabinecie ginekologicznym.

W aptece dostępne są testy owulacyjne, z użyciem których można określić, czy zbliżają się dni płodne. Test wykonuje się z moczu.

Pozdrawiam!