Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak wygląda farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego?

Prognozy podają, iż w 2025 roku na całym świecie, 1,5 miliarda osób będzie chorować na nadciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości, można poddać się leczeniu farmakologicznemu, o czym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Czystkowi przypisuje się szerokie działanie prozdrowtne, choć informacji o tym nie należy traktować nadmiernie poważnie, gdyż nie zostały one potwierdzone w badaniach klinicznych. Z całą pewnością jednak jest on źródłem licznych składników bioaktywnych, których interakcje z lekami nie są dobrze poznane. Jeżeli więc nie ma Pani konieczności stosowania tej herbatki z związku z zaleceniami lekarskimi regularne spożywanie jej większych ilości raczej nie jest wskazane.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk Dietetyk

Witam

Interakcje międzylekowe oraz interakcje lek-żywność są złożonym procesem.
Wszystko zależy od tego w jaki sposób metabolizowany jest lek w organizmie oraz jaka jest jest jego farmakodynamika, farmakokinetyka.
W przyjmowaniu leków naczelną i niepodważalną złotą zasadą jest - że LEKI POPIJAMY TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEGOTOWANĄ WODĄ.
Natomiast jak najbardziej można pić ziele czystka (choć nie ma on żadnych udokumentowanych klinicznie) właściwości zdrowotnych . Herbaty zielone (bogate w polifenole) kawę, mocną herbatę (obecność kofeiny), zioła (liczne związki biologicznie aktywne) powinno się pić z umiarem podczas farmakoterapii. Ponieważ istnieje realna możliwość wystąpienia interakcji co ma wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii.
Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy