Możliwość refundacji leku Xarelto po lekkim udarze

Witam Moja mama ostatnio przeszła lekki udar . Leżała w szpitalu 8 dni . Aby nie nastąpił nawrót choroby przepisano branie leku o nazwie xsarelto 10 mg. Niestety przy mamy emeryturze ten lek ze 100% odpłatnością jest bardzo drogi. Czy w przypadku mojej mamy istnieje refundacja na ten lek ? A wyczytałem , że refundacja na ten lek jest. Lecz lekarz w szpitalu powiedział, że nie ma. Proszę o informację .

Lek ten jest refundowany tylko w konkretnych schorzeniach tzn po wymianie stawy kolanowego lub biodrowego. W innych przypadkach trzeba płacić 100%. Można zastosować inny lek, acenocumarol lub wagarują. Te leki są refundowane trzeba jednak co najmniej raz na miesiąc robić badanie krwi na krzepliwość.