Na co wskazują te krwiaki na nogach?

Witam w 2019 roku stwierdzono u mnie rumien guzowaty. Na piszczeli. Od jakiegoś czasu na tej nodze pojawiają sie krwiaki i boli mnie cała noga. Czy to moze byc po przebytej tej choroby?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rumień guzowaty jest chorobą przewlekłą, która ma przebieg ostry bądź łagodny. Jak Pani zaznaczyła w pytaniu, choroba została wykryta około 3 lat temu. Zapewne wówczas przeszła Pani leczenie i do tej pory nie działo się nic poważnego. Niestety w obecnej chwili zaczęły się pojawiać na chorej wcześniej nodze krwiaki, które są bolesne. Wydaje się, że może być to oznaka nawrotu choroby. Możliwe, że znów pojawił się czynnik, który spowodował ponowny rozwój schorzenia. Dlatego też warto pomyśleć o kontakcie z lekarzem, aby ponownie się przebadać.

Trzeba wziąć pod uwagę też to, że tego typu schorzenia charakteryzują się okresami zaostrzeń i remisji. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad i jeśli uzna za konieczne, skieruje Panią na ponowną diagnostykę. Na podstawie otrzymanych wyników badań będzie mógł podjąć odpowiednie leczenie, jeśli nawrót choroby się potwierdzi. Jeśli natomiast będzie inaczej, to trzeba będzie poszerzyć diagnostykę i ewentualnie przekierować Panią do innych specjalistów celem ustalenia pełnej diagnozy. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rumien-guzowaty

https://portal.abczdrowie.pl/rumien-guzowaty-erythema-nodosum

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.