Na co wskazują te wyniki badań u 46-latki?

Wynik: SCC Ag - 1,7 , norma laboratorium: 0- 1.5 ng/ml Wynik: CYFRA 21.1 - 2,89 norma laboratorium: 0-2.37ng/ml Wynik: CEA -0,51 norma laboratorium os.niepalące: 0,00- 3,0 Wynik: CA 125 - 6,97 norma lab. 0- 35 U/ml Glukoza, profil lipidowy i cała hematologia w normie tylko PLT - 466 tys/ul? ; norma lab: 182-369. O czym świadczy wynik podwyższony? Czy pierwsze dwa wyniki lub powyższe wyniki sugerują, że mogę obawiać się raka, czy raczej mam się kierować normami ogólnymi?Np.wiem że SCC Ag ogólna norma jest 2-2,50ng/ml , a CYFRA 21.1 podwyższone od 3,3ng/ml Stwierdzono u mnie HPV i czekam na wynik cytologii czy są zmiany.Rok temu nie było zmian.Do tego przez ostatni miesiąc zdarzyły się kilka razy napady duszności i wyrażenie nalotu w przełyku, co zmusza do pokaszliwania.Po osłuchaniu płuc lekarz stwierdza, że są czyste.Przepisał inhalator, po tygodniu używania z okolic mostka duszność minęła i napady duszenia, podobne do hiperwentylacji.Pozostało uczuci nalotu w okolicach tarczycy i odkaszlanie.Dostałam skierowanie do laryngologa, ale termin odległy. Za jakiekolwiek wskazówki, co to może być lub co warto zrobić, gdzie się udać, z góry bardzo dziękuję.
KOBIETA, 46 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze jednak, że wykonano podstawową diagnostykę, mogącą wykluczyć pewne nieprawidłowości.

Proponujemy w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki oraz ewentualnym leczeniu.

Warto byłoby dodatkowo wykonać rtg klatki piersiowej oraz USG piersi, aby obrazowo móc wykluczyć wszelkie zmiany.

Przyczyn podwyższonych płytek krwi może być wiele, a należą do nich między innymi: odwodnienie, anemia, infekcje wirusowe, bakteryjne oraz stany zapalne organizmu, jak i również przyjmowanie niektórych leków.

W przypadku nieznacznie podniesionej wartości markeru CYFRA 21.1, warto byłoby skonsultować ten wynik z lekarzem. Jednakże nie jest to duże przekroczenie normy. Taki poziom mógłby wynikać z toczącego się stanu zapalnego.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/trombocyty-charakterystyka-rola-w-organizmie-wskazania-do-badan-nadplytkowosc-maloplytkowosc

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wynik-markera-cyfra-21-1-wynoszacy-1-9-ng-ml-jest-prawidlowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.