Na co wskazują wyniki badań po przebytym Covid?

Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem odnośnie mojego problemu a mianowicie: Na początku 2022 roku dopadł mnie i członków mojej rodziny Covid. W moim przypadku przeszedłem go w normalny sposób: zatkany nos, kaszel, brak smaku i węchu. Po około 10 dniach od momentu przejścia covidu pojawiły się dziwne dolegliwości mojego układu pokarmowego tzn. biegunki, które doskwierały kilka razy dziennie przez około 2-3 miesiące, bóle w różnych częściach ciała, burczenie w brzuchu, gazy, ból zlokalizowany pod lewym żebrem, dużo gęstej śliny, którą wykrztuszam, zmęczenie, brak siły itp. Z biegiem czasu część tych objawów pozostała: zamiast biegunek są luźne stolce, mniejsza ilość gęstej śliny, sporadyczny ból w lewym podżebrze i doszedł nowy objaw wypadanie włosów. Zmobilizowałem się aby zrobić badania: USG wyszło wporządku oprócz trzustki:" Trzustka echogenicznie niejednorodna", zaniepokoiłem się z zrobiłem Amylaze i Lipaze z krwii wyniki wyszły prawidłowe ( 80.0 u/l/ i 38.8u/l) . Zrobiłem także podstawowe badania z krwi z morfologia: Morfologia krwi (pełna) Leukocyty 8,98 -10^3/μl (4,0 — 10,0) Erytrocyty 5,7 10^6/μl (4,2 — 5,7) Hemoglobina ↑ 17,5 g/dl (13,0 — 17,0) Hematokryt 48,6 % (40,0 — 52,0) MCV 85,3 fL (80,0 — 96,0) MCH 30,7 pg (27,0 — 34,0) RDW - SD 38,7 fL (37,0 — 54,0) RDW-CV 12,4 % (11,0 — 14,5) Płytki krwi 250 10^3/μl (150 — 350) PDW ↓ 8,1 fL (9,0 — 17,0) MPV ↓ 7,9 fL (9,0 — 12,6) P-LCR ↓ 9,6 % (13,0 — 43,0) Płytkokryt (PCT) 0,2 % (0,17 — 0,38) MCHC 36,0 g/dl (32,6 — 36,6) Neutrofile (
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan podstawową diagnostykę po przechorowaniu na Covid-19. Należy podkreślić, że dość długo mogą utrzymywać się pewne objawy po zakażeniu koronawirusem.

Nie wspomniał Pan, czy był już konsultowany u lekarza odnośnie przedstawionych wyników badań. Na podstawie morfologii oraz wyników prób trzustkowych nie powinno się uchwycić niczego niepokojącego. Nieznaczne odchylenia nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego.

W przypadku wyniku badania obrazowego jamy brzusznej, należałoby skonsultować się stacjonarnie z lekarzem internistą lub gastrologiem. Przyczyn takiego obrazu może być wiele, np. przez niestrawność, czy stan zapalny. Należałoby rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową jamy brzusznej wraz z kontrastem. Takie postępowanie na pewno pozwoli wskazać przyczynę takiego stanu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/po-roku-nadal-maja-objawy-dr-chudzik-im-dluzej-od-covid-19-tym-wiecej-problemow-neuropsychologicznych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.