Na co wskazuje taka grudka w gardle?

Witam! Mam grudkę w gardle może ze 3 po prawej stronie jest w kolorze błony lekko wystająca, raczej nie boli, mam wrażenie ze ja czasem czuje ale może świruje. Nie robi się mniejsza ani większa, smaruje dentosept ale nie widać poprawy. Jest miękka co to może być
KOBIETA, 28 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wspomniana przez Panią grudka może być torbielką - np. śluzową bądź resztkową. Najczęściej te torbiele nie są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Opisana zmiana może być również związana z migdałkami. Nie pisze Pani dokładnie, gdzie umiejscowiona w gardle jest ta grudka. Zdarza się jednak, że podobną formę przybierają kamienie migdałkowe, które najczęściej z czasem samoistnie znikają.

Oczywiście zawsze warto skonsultować się z lekarzem otolaryngologiem w celu dokładnej oceny. Specjalista może zalecić wykonanie badania endoskopowego gardła w celu dokładnej diagnozy.

Warto dodać, że jeśli grudka w gardle wywołuje niepokój lub pojawiają się inne objawy, takie jak trudności w połykaniu, chrypka, lub problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu dalszej oceny i leczenia. Ważne jest również monitorowanie stanu, wyglądu grudki i reakcji na ewentualne środki łagodzące, takie jak Dentosept.

Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem, aby zweryfikować rodzaj opisywanej zmiany oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-objawy-nowotworow-glowy-i-szyi https://portal.abczdrowie.pl/gardlo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.