Nadużywanie alkoholu a białaczka

Witam! Chciałbym się dowiedzieć, czy nadużywanie alkoholku może uszkodzić szpik kostny, a w konsekwencji tego prowadzić do białaczki?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Spożywanie alkoholu może wywierać toksyczne działanie na szpik kostny. Uszkodzenie może bezpośrednio dotyczyć trzech głównych linii produkujących komórki krwi (leukocyty, erytrocyty oraz trombocyty), skutkując anemią (niedobór erytrocytów), zaburzeniami krzepnięcia (niedobór trombocytów) oraz obniżeniem odporności (niedobór leukocytów). Dodatkowo, efektem nadmiernego spożycia alkoholu jest często uszkodzenie wątroby, co wtórnie powoduje skrócenie życia komórek krwi oraz zaburzenia krzepnięcia (zmniejszenie produkcji czynników krzepnięcia przez wątrobę).

Jeżeli chodzi o związek alkoholu z białaczką, to szczególnie problem jest istotny, jeśli chodzi o kobiety nadużywające alkoholu w ciąży, chodzi konkretnie o ryzyko rozwoju białaczki u dziecka! Ryzyko rozwoju białaczki u niemowlęcia jest wtedy ponad 2,5 raza większe. Zauważono także wpływ spożywania alkoholu na zwiększenie ryzyka zachorowania wśród dorosłych.

Pozdrawiam serdecznie