Poziom RBC, PLT, HGB a białaczka

Mam pytanie: czy przy białaczce poziomy RBC, PLT, HGB są w normie, czy wystepują wtedy odstępstwa od norm tych wyników? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

W przypadku ostrych białaczek prawie zawsze wyniki wszystkich parametrów morfologii odbiegają od normy. Jest to związane z ekspansją komórek białaczkowych w szpiku kostnym i wypieraniu zdrowych komórek. W związku z tym obserwujemy często niedokrwistość (anemię) oraz małopłytkowość, liczba krwinek białych zazwyczaj bywa podwyższona.

W przypadku białaczek przewlekłych zmiany dotyczące pozostałych parametrów krwi mogą nie być aż tak spektakularne i gwałtowne. Natomiast zawsze obserwuje się nieprawidłowości dotyczące białych krwinek (podwyższona liczba, nieprawidłowy rozmaz).

Pozdrawiam serdecznie