Czy alkohol wpływa na białaczkę?

Witam. Czy picie alkoholu jest rakotwórcze w kontekście białaczki? Wiem, że picie często wysokoprocentowych alkoholi zwiększa ryzyko nowotworu krtani i gardła, oraz prowadzić może do marskości wątroby. Wiem, że alkohol obniża odporność, ale czy na tyle znacząco, że osoba, która przebyła białaczkę (niedawno skończone leczenie) musi sobie całkowicie odmówić na zawsze alkoholu? Jeżeli tak, to czy wszystkich, czy lepsze są niskoprocentowe, np. piwo i wino? Proszę wyjaśnić mi ewentualny wpływ na powstawanie białaczek (pierwszy raz) lub nawrotów w związku z piciem alkoholu. Czy taki wpływ i związek w ogóle jest? Jestem po przebytej białaczce, leczenie podtrzymujące skończone w marcu 2010. Wyniki świetne, mimo że czasem piję alkohol, ale staram się rzadko i w małych ilościach. Pozdrawiam i liczę na poważną odpowiedź. PS mam mniej niż 20 lat, więc jestem osobą młodą, jeżeli to ma znaczenie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Spożywanie alkoholu może wywierać toksyczne działanie na szpik kostny. Uszkodzenie może bezpośrednio dotyczyć trzech głównych linii produkujących komórki krwi (leukocyty, erytrocyty oraz trombocyty), skutkując anemią (niedobór erytrocytów), zaburzeniami krzepnięcia (niedobór trombocytów) oraz obniżeniem odporności (niedobór leukocytów).

Dodatkowo, efektem nadmiernego spożycia alkoholu jest często uszkodzenie wątroby, co wtórnie powoduje skrócenie życia komórek krwi oraz zaburzenia krzepnięcia (zmniejszenie produkcji czynników krzepnięcia przez wątrobę).

Jeżeli chodzi o związek alkoholu z białaczką, to szczególnie problem jest istotny, jeśli chodzi o kobiety nadużywające alkoholu w ciąży, chodzi konkretnie o ryzyko rozwoju białaczki u dziecka! Ryzyko rozwoju białaczki u niemowlęcia jest wtedy ponad 2,5 raza większe. Zauważono także wpływ spożywania alkoholu na zwiększenie ryzyka zachorowania wśród dorosłych.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl