Nadwrażliwość zęba leczonego kanałowo

witam chodzi mi o tkliwosc zeba leczonego kanalowo ale pare miesiecy temu czy tak moze byc ze czasem czuc jego tkliwosc na dotyk?

Na tkliwosc zeba moze sie skladac kilka spraw. Jedno to czy kanaly zęba byly dokladnie oczyszczone i wypelnione do wierzcholków korzeni zeba. Bez rtg nie da sie tego zweryfikowac, czasem samo zdjecie rtg nie wystarcza i trzeba zajrzec do zeba jeszcze raz i sprawdzic jakosc wypelnienia. Jesli zab byl niedrozny-tzn nie udalo sie calkowicei oczyscic kanalow, wtedy tkliwosc moze oznac niepowodzenie niezalezne od lekarza. Opcja z wyboru jest usuniecie chirurgiczne takiego fragmentu korzenia lub niestety calego zeba. Moze sie zdazyc rowniez pekniecie korzenia pionowe, ktorego nie widzimy i trudno jest je czasem zdiagnozowac- wtedy zab moze byc tkliwy. Na lamanie pionowe korzenia nie ma rady, taki zab jest do usuniecia. Zalecam konsultacje z lekarzem specjalizujacym sie w endodoncji i z mikroskopem do dyspozycji. Powiekszenie pola operacyjnego ma znaczenie.

W większości przypadków po takim czasie nie powinno być żadnych objawów bólowych.
Sugeruję kontrolę rtg u lekarza prowadzącego.
Adam Ziemlewski