Czy w zębach po kanałowym można pozostawić kanały bez wypełnienia?

Witam! Czy w zebach po leczeniu kanalowym mozna pozostawic kanaly bez wypelnia? Chcialem podkreslic, ze kazda wczeniejsza proba leczenia kanalowego z wypelnieniem kanalow konczyla sie kolejnym stanem zapalnym. Mija kilka miesiecy i problem zupelnie ustapil, natomiast opracowane kanaly sie sa wypelnione. Co dalej?

Witam,

Absolutnie nie. W pustych kanałach po czasie rozwiną się bakterie co spowoduje wystąpienie stanu zapalnego i bólu. Ból i stan zapalny po wypełnieniu kanałów może wynikać z wielu czynników takich jak np. nieprawidłowa wcześniejsza dezynfekcja kanałów, brak stosowania koferdamu w trakcie leczenia, nieodnalezienie wszystkich kanałów, niewypełnienie kanałów do końca korzenia, uczulenia pacjenta na dany materiał stosowany do wypełnień. Proponuję zgłosić się na konsultację do lekarza wyspecjalizowanego w nowoczesnym leczeniu endodontycznym. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski