Nadwrażliwość zębów na słodkie

Witam, jeżeli podczas jedzenia słodkiego (czekolady), pomiędzy dwoma zębami, czuję tak jakby igiełki wbijały mi się w zęba, i mam strasznie dziwne uczucie (ucisku?), może to oznaczać próchnicę i powinnam się wybrać do stomatologa? nadwrażliwość na słodkie chyba nie występuje na jednym zębie?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

konieczna jest wizyta u stomatologa
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Nadwrażliwość na słodkie lub kwaśne produkty może przejawiać się właśnie w taki sposób (również przy spożywaniu zimnych lub gorących produktów), może się ona pojawiać na jednym lub kilku zębach, z wiekiem może się też nasilać. Proszę pamiętać, że m.in. cukier zawarty w słodyczach, napojach itd. może prowadzić do erozji szkliwa zębów, a koniec końców do nadwrażliwości zębiny, która może dawać takie objawy. W zdrowym zębie zębinę, czyli jego wewnętrzną część chroni szkliwo i dziąsła, ale w przypadku cofnięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych odczuwamy ból jako reakcję na określone bodźce. Nadwrażliwość może być spowodowana również zbyt mocnym myciem zębów, uszkodzeniami mechanicznymi np. wskutek urazu lub próbami wybielenia zębów domowymi sposobami np. sodą. Taki ból może również sygnalizować próchnicę, także doradzamy wizytę u stomatologa.