Nadwrażliwość zębów na słodkie

Witam, jeżeli podczas jedzenia słodkiego (czekolady), pomiędzy dwoma zębami, czuję tak jakby igiełki wbijały mi się w zęba, i mam strasznie dziwne uczucie (ucisku?), może to oznaczać próchnicę i powinnam się wybrać do stomatologa? nadwrażliwość na słodkie chyba nie występuje na jednym zębie?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

konieczna jest wizyta u stomatologa
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Nadwrażliwość na słodkie lub kwaśne produkty może przejawiać się właśnie w taki sposób (również przy spożywaniu zimnych lub gorących produktów), może się ona pojawiać na jednym lub kilku zębach, z wiekiem może się też nasilać. Proszę pamiętać, że m.in. cukier zawarty w słodyczach, napojach itd. może prowadzić do erozji szkliwa zębów, a koniec końców do nadwrażliwości zębiny, która może dawać takie objawy. W zdrowym zębie zębinę, czyli jego wewnętrzną część chroni szkliwo i dziąsła, ale w przypadku cofnięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych odczuwamy ból jako reakcję na określone bodźce. Nadwrażliwość może być spowodowana również zbyt mocnym myciem zębów, uszkodzeniami mechanicznymi np. wskutek urazu lub próbami wybielenia zębów domowymi sposobami np. sodą. Taki ból może również sygnalizować próchnicę, także doradzamy wizytę u stomatologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być nadwrażliwość zębów?

Dzień dobry, mam pytanie czy to może być nadwrażliwość podczas jedzenia twardszych pokarmów mam ból zęba taki prąd. Byłem u dentysty po zdjęciu rentgenowskim i podstawowym badaniu opukiwaniu zimno przyłożone do zęba nic nie stwierdzil poza ubytkiem szkliwa i że nadwrażliwosc. Nie odczuwam bólu przy słodkim ciepłym czy zimnym tylko przy nagryzaniu twardszych rzeczy tupu tost chipsy bółka. O zęby dbam regularne kontrolę higienizacja. Już nie wiem co mam zrobić.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT około miesiąca temu

Trzeba wykonać tomografię komputerowa aby w 3D ocenić zęba i otaczające tkanki. Może wypełnienie jest nieszczelne i wystarczy jego wymiana. Trzeba ocenić w gabinecie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Mam bardzo wrażliwe zęby. Reagują na zimno i na nagryzanie. Dentystka zaproponowała używanie raz w tygodniu ELMEX ŻEL. Dodatkowo kupiłem SENSIGEL. Sensigel używam dwa razy dziennie po myciu zębów, a ELMEX raz w tygodniu wieczorem. Jak długo można używać tych żeli? Mogą zaszkodzić? Może zniknąć tą nadwrażliwość po nich? Dodatkowo używam past Sensodyne. Bardzo proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Nadwrażliwość może mieć wiele przyczyn np. nieprawidłowy zgryz, nieszczelne wypełnienia, próchnica czy recesja dziąseł, do której dochodzi na skutek nieprawidłowej higieny zębów i odkładania się płytki nazębnej. Warto więc zadbać o dobre nawyki i prawidłową higienę jamy ustnej, np. regularnie usuwać kamień nazębny u stomatologa. W przypadku odsłoniętych korzeni zębów, można je pokryć za pomocą wypełnienia z kompozytu. Można oczywiście używać preparatów dla pacjentów z problemem nadwrażliwości, szczególnie tych z zawartością fluoru, który redukuje ból i zabezpiecza szkliwo. Są one bezpieczne, przy czym preparaty te nie zlikwidują źródła problemu, działają jedynie objawowo. Proszę unikać bodźców, które mogą potęgować nadwrażliwość, czyli gorących/zimnych posiłków oraz napojów, słodyczy, produktów o kwasowym pH, np. cytrusów czy napojów izotonicznych, energetyzujących. Zęby myjemy szczoteczką z miękkim włosiem stosując tzw. technikę wymiatającą (od linii dziąsła w dół) oraz używając pasty z mniejszą ilością środka ściernego. Jeśli te metody nie są zadowalające, stomatolog może zastosować specjalne preparaty np. zawierające nanohydroksyapatyt, które uszczelniają kanaliki zębinowe i znoszą nadwrażliwość zębów.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty