Nadwyżka żelaza u 6-letniej córki

Moja 6-letnia córeczka po chorobie miała żelaza 15(norma 26-93). Dawałam jej przez dwa tygodnie syrop z buraka (kieliszek 2x dziennie). Lekarz mnie uspakajał że takie obniżenie żelaza po chorobie jest normalne. Zrobiłam jednak po tych 2 tyg. badanie i wyszło że ma nadwyżkę żelaza (norma 26-93) i ma teraz 99,8. Wiem ze taka nadwyżka może świadczyć o innym schorzeniu. Skarży się na kłucie pod prawym żebrem i często bolą ją nóżki i rączki. Czy mam się przejmować tą nadwyżką żelaza?

Trzeba ocenić poziom ferrytyny czyli białka, które jest rezerwą żelaza. Sam poziom żelaza o niczym nie świadczy. Mógł być zawyżony w dniu badania dietą ale to nie znaczy że dziecko ma nadmiar żelaza. Jeśli bolą nóżki i rączki , a dziecko miewa dość często infekcje to raczej należy się zastanowić nad problemem jelitowym - zaburzenia flory jelitowej po antybiotykach, ewentualnie kandydoza przewodu pokarmowego. Wtedy pojawiają się też zaburzenia wchłaniania witamin i mikroelementów w jelitach, które mogą być przyczyną bóli stawów i mięśni. Jak również - przez nieszczelną błonę śluzową jelit przenika wiele toksyn, które krążą we krwi i mogą dawać tego typu dolegliwości. Zapraszam na konsultację (rejestracja: Ośrodek Medycyny Zdrowia Preveneo tel. 731-999-150). Możliwa także wstępna konsultacja telefoniczna.