Nawracające zakażenia układu moczowego i posiew moczu

Mój problem to nawracajce zakażenie układu moczowego.robiłam dwukrotnie posiew wychodzą bakterie e.coli a za drugim razem jeszcze bakterie enteroccous faecalis 10 000na 1 ml moczu.e coli pierwotnie 1000000 obecnie 100000.biorę antybiotyki zgodnie z antybiogramem ale antybiotyki pomaga albo na czas kuracji albo wcale.miałam usg układu moczowego wszystko ok.ginekologicznie ok.chlamydie nie mam.zmagam się z tym problemem od grudnia od2013.dwa mc wcześniej rozpoczęłam współżycie.pomocy.

Witam, przed kuracją antybiotykiem proszę zawsze zrobić badanie ogólne moczu oraz posiew moczu, bardzo ważne jest ustalenie czy jest to zapalenie (bez bakterii) czy zakażenie (jeśli są bakterie) i czy zapalenie jest następstwem zakażenia. Po kuracji antybiotykiem (jeśli sa bakterie w moczu czyli zakażenie) najlepiej zgodnie z wynikiem antybiogramu, należy wykonać ponownie posiew i badanie moczu aby przekonać sie czy wyleczyła sie Pani. Istotne jest ustalenie przyczyny zakażenia (wada wrodzona, współżycie płciowe, schorzenia ginekologiczne, osłabienie odporności wskutek innych schorzeń). Tym wszystkim powinien się zająć Pani lekarz pierwszego kontaktu, ginekolog, wreszcie urolog. Leczenie - zależne od przyczyny.
Zapalenie pęcherza nie zawsze ma tło bakteryjne. Znane są tzw. zespoły bólowe dna miednicy mniejszej - stanowią one dość duży problem dla urologii (i medycyny w ogóle), leczą się dość opornie, często występują np. po banalnym przechłodzeniu tej okolicy, często maja tło psychosomatyczne lub - jak mówią inni - czynnościowe i niekiedy ustępują pod wpływem leczenia metodami tzw. medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura, akupresura, masaże, ciepło, balneoterapia, psychoterapia, biofeedback). Dobre wyniki osiąga się podawaniem leków przeciwzapalnych (np. diklofenak) spazmolitykow (nospa), niekiedy oksybutyniny. W różnicowaniu pomocne jest niekiedy wykonanie badania urodynamicznego. Tak wiec sprawą o istotnym znaczeniu jest zróżnicowanie (badanie moczu, posiewy) czy jest to zakażenie (bakterie) czy zapalenie bezbakteryjne. Ważne jest aby nie stosować w tym ostatnim przypadku zbyt często i niepotrzebnie przepisywanych antybiotyków. Pozdrawiam RH