Nawracające zapalenie płuc i astma oskrzelowa oraz ciężkie nawracające zapalenie nosogardła u dziecka

adenotonsilotomia sprowokowała u 8 letniego dziecka dotychczas niechorującego nawracające zapalenia płuc (pierwsze miesiąc po zabiegu o etiologii mykoplazma pneumoniae i lawinowe zapalenia oskrzeli ) nawrotowy charakter infekcji po roku rozwinął astmę oskrzelową. Po zaszczepieniu szczepinką pneumo - 23 sytuacja jeszcze się pogorszyła - w spektrum bakteryjne po eliminacji antagonistycznych pneumokoków właczył się s. aureus mssa powodujacy ciężkie nawracające zapalenie nosogardła ( klinicznie gorączka 39,9 , błyskawiczne odwodnienie , wymioty.. dożylna antybiotykoterapia skojarzona...) Przebieg infekcji jest coraz cięższy i częstszy, antybiotykoterapia zawsze celowana. Dziecko uczula się na kolejne antybiotyki. Sytuacja jest patowa trwa blisko 4 lata (obecnie dziecko ma 12 lat, orzeczoną niepełnosprawność i nawet nie próbuje bronić się przed kolejną poważna infekcją. ( badania immunol. wykluczyły ew. niedobory odporności) brak odporności miejscowej po zabiegu i zaburzenia flory bakteryjnej nosogardła są dziś nie do opanowania (XI wiek). Kolejni lekarze mówią : bardzo współczujemy. Czy ktoś pomoże mojemu dziecku??????

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie nie ma takiej możliwości, by zaszczepienie dziecka wywołało nasilenie objawów. Dziecko powinno być pod stałą opieką specjalisty pulmonologa dziecięcego.