Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Obturacyjne zapalenie płuc u dziecka. Czy to astma?

Odkąd dziecko uczęszcza do przedszkola ma nawracające infekcje: katar, kaszel, obturacyjne zapalenie oskrzeli dwa razy w roku. Gdy pojawiło się obturacyjne zapalenie oskrzeli z dusznością było hospitalizowane. Czy jest szansa, że te infekcje miną? Czy obturacyjne zapalenia oskrzeli występują tylko u alergików? Czy infekcje mogą być powodem rozwoju alergii?

ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Szanowna/y Pani/e!

Okres przedszkolny, zwłaszcza początkowo i zwłaszcza w przypadku dzieci nie uczęszczających wcześniej do żłobka i nie przebywających wcześniej w większych skupiskach ludzkich, to czas nawracających infekcji. Dzieje się tak na skutek nagłego wydłużonego kontaktu z dużą grupą rówieśników. Duża grupa to większe prawdopodobieństwo kontaktu z chorym dzieckiem. Co więcej, u dzeci łatwiej o zakażenia ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego.

Z drugiej jednak strony, nawracanie infekcji zwłaszcza układu oddechowego z towarzyszącą obturacją oskrzeli, nasuwa podejrzenie astmy. Jednak nie upoważnia do jej rozpoznania. Obturacyjne zapalenia oskrzeli mogą występować również bez związku z astmą.

Zakładam, iż dziecko jest pod opieką pediatry (lekarza rodzinnego), który prowadzi je od początku bądź od dłuższego czasu. Na podstawie informacji, które już posiada, ewentualnie dodatkowych, zebranych pod kątem podejrzenia astmy (mi.in.występowanie wśród członków rodziny ), badania fizykalnego, ewntualnych badań dodatkowych, powinien zalecić dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy