Obturacyjne zapalenie oskrzeli u 2-letniego dziecka

Witam moje 2 letnie dziecko ma obturacyjne zapalenie oslrzeli, wczesniej 2 tyg na zapalenie oskrzeli( leczony summamedem) teraz ma podawany pulmicort plus augumentin. Czy jest szansa na wyleczenie aby uniknac astmy czy to raczej prewlekla choroba, ktora niestety da daleko idące skutki. Miesiac temu dziecko kaslalo po dluzszym bieganiu i lekarz stwierdził nareaktywnosc oskrzeli. Z gory dziękuje za wypowiedz w tej sprawie. Pozdrawiam Karolina

Witam!
Myślę że jest to jeszcze zbyt wcześnie żeby rozpoznawać u dziecka astmę - należy jednak być w stałym kontakcie z pediatrą, który w razie potrzeby pokieruje Państwa na dalszą diagnostykę. Nie są znane metody, które mogłyby uchronić przed rozwojem astmy - schorzenie to ma w dużej mierze podłoże genetyczne (ryzyko zachorowania rośnie jeśli w najbliższej rodzinie występuje astma lub alergia). Nadreaktywność oskrzeli może być przejściowa i związana z przebytą infekcją, a nasilać ją mogą takie czynniki jak zanieczyszczenie, dym tytoniowy, wysiłek fizyczny. Jest szansa na to, że dziecko z czasem "wyrośnie" z takiej tendencji do obturacji. Jednak nawet jeśli zostanie postawione rozpoznanie astmy to nie jest to wyrok - współczesne metody leczenia pozwalają w dużej mierze opanować objawy.