Czy stan zapalny oskrzeli to astma czy stan, który może do niej doprowadzić?

Od kilku miesięcy męczy mnie suchy dudniący kaszel czasami bez przyczyny częściej jednak po wysiłku, śmiechu oraz ucisk w klatce piersiowej. Lekarz pulmolog stwierdził stan zapalny oskrzeli. Po leku Miflonide Budesonidum wynik spirometrii uległ poprawie. Przeprowadzone testy alergiczne miały wynik ujemny IgE całkowite również nic nie wykazało. Nie wiem jaka jest różnica między astmą a stanem zapalnym oskrzeli, czy mogę prosić o wyjaśnienie tej różnicy? z góry dziękuję

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną  dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie prowadzi do nadreaktywności oskrzeli. Konsekwencją są nawracające epizody świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. Czynnikiem wyzwalającym często jest również wysiłek fizyczny, alergeny występujące w powietrzu atmosferycznym i wewnątrz pomieszczeń, zanieczyszczenie powietrza, zakażenia układu oddechowego, hiperwentylacja, zmiany pogody, pokarmy, dodatki do żywności(konserwanty), niektóre leki, bardzo silne emocje, dym tytoniowy, czynniki drażniące(np.aerozole, opary farb) i in. Epizodom tym towarzyszy zwykle rozlana obturacja oskrzeli o zmiennym nasileniu, często ustępująca samoistnie lub pod wpływem leczenia.

Poza typowym wywiadem chorobowym oraz objawami klinicznymi, bardzo ważne dla rozpoznania astmy są badania czynnościowe, zwłaszcza spirometria. Oprócz badania podstawowego wykonuje się tzw. próbę rozkurczową wcelu oceny odwracalności obturacji oskrzeli. W przypadku prawidłowego wyniku badania podstawowego należy wykonać tzw. próby prowokacyjne, w których podaje się odpowiednie preparaty, w celu wykrycia nadreaktywności oskrzeli.
Istnieje jeszcze szereg badań dodatkowych, które wykonuje się w miarę potrzeby.

Wynik badania poziomu IgE całkowitego w surowicy nie przesądza o rozpoznaniu astmy. Na jego podstawie możemy mówić o istnieniu bądź nie podłoża atopowego (alergicznego), które nie jest warunkiem koniecznym do rozpoznania choroby.
Testy skórne również nie są podstawą dla rozpoznania astmy, gdyż w przypadku postaci nieatopowej ich wynik nie będzie dodatni.

Wracając do zasadniczego pytania, astmie oskrzelowej zawsze towarzyszy przewlekły stan zapalny oskrzeli.
Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele innych przyczyn przewlekłego zapalenia oskrzeli i ważne jest postępowanie mające na celu zlokalizowanie źródła problemu.

Podsumowując, jakkolwiek w opisie przez Panią przedstawionym można znaleźć objawy występujące m.in.w astmie, to bez zebrania dokładniejszego wywiadu, badania lekarskiego oraz wyników badań dodatkowych, nie mogę wypowiedzieć się jednoznacznie.

Pozdrawiam serdecznie.