Nawracający problem z gardłem

Witam. Mam na imię Arkadiusz, jestem 20-letnim mężczyzną. Od jakiś 4 miesięcy choruję na powracający ból gardła. Choroba objawia się powierzonymi węzłami chłonnymi i bólem ucha oraz "czasami" gorączką. W tym momencie walczę z gardłem po raz 4. Byłem kilka razy u lekarza, którzy przepisał mi raz D***, przeszło na jakiś czas. Gdy choroba wróciła przepisał mi A***, następnie, jakieś 3 tyg. temu, dostałem jakiś inny antybiotyk i teraz znów zachorowałem na to samo i dostałem K***. Miałem robioną morfologię, która wyszła dobrze, oraz CRP, które wyszło 15,4. Nie wiem, co robić, ponieważ byłem już kilka razy u lekarza choroba mi przechodzi i potem wraca. Objawy choroby: powiększone węzły chłonne gardła, ból ucha bądź uczucie zatkania ,wydzielina w gardle (która jest nawet jak wyzdrowiałem), czasami (nie zawsze) gorączka, taka do 37,5 st. Dziękuję za odp.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Z uwagi na fakt, że brał Pan już kilka antybiotyków, wskazane byłoby pobranie wymazu z tylnej ściany gardła, a w przypadku występowania wycieku również z ucha. Będzie można wtedy ocenić, jakie bakterie występują u Pana i dobrać odpowiedni antybiotyk, a nie podawać kolejny antybiotyk „w ciemno”. Prawidłowa morfologia i niewiele podwyższone CRP nie przesądzają o tym, że nie ma infekcji. Poza tym nie napisał Pan, czy morfologia i CRP były wykonywane w trakcie przyjmowania antybiotyku czy przed nim. Jeśli były wykonywane w trakcie przyjmowania antybiotyku, to mógł on spowodować powrót parametrów do normy. Myślę, że w przypadku nawracających objawów infekcji gardła i ucha należy także rozważyć konsultację u laryngologa.