Nawrót złego samopoczucia po leczeniu gruczolaka przysadki - co robić?

Mam 27 lat! Na początku tego roku zdiagnozowano u mnie gruczolaka przysadki. Pierwsze objawy, przez które zostałam skierowana do szpitala to zaburzenia widzenia po prawej stronie. Przeszłam wiele badań endokrynologicznych i oczywiście rezonans magnetyczny. Pierwsze wyniki prolaktyny to: 657,5 ng/mL, glikoza: 65mg/dL Po konsultacjach lekarskich i po serii podanych leków stwierdzono, że na obecną chwilę operacja jest mi nie potrzeba, a leczenie lekiem B*** przynosi dobre wyniki. Na chwilę obecną prolaktyna wynosi: 0,59 ng/ml, glukoza: 80 mg/dl. Przebywam obecnie za granicą co utrudnia mi kontakt z lekarzem. Od paru dni zaczęłam się czuć gorzej. Często odczuwam bóle głowy, mdli mnie i w ciągu dnia czuję duże zmęczenie i senność. Czuję również jak gdyby bóle kości. Parę dni temu przy lekkiej pracy fizycznej bardzo słabo się poczułam, czułam drżenie całego ciała, omal nie zemdlałam. Dodam, że mieszkam w bardzo ciepłym klimacie, lekarz mnie ostrzegła, że taka pogoda może źle wpłynąć na moje samopoczucie. Czy to normalne? Dodam, że na początku zażywałam 3 tabletki dziennie B***. Teraz dawka została zmniejszona do 2 tabletek. Będę wdzięczna za odpowiedź, czy moje objawy mogą mnie niepokoić, czy to są skutki uboczne leku B***. Pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Do częstych objawów ubocznych związanych z zażywaniem bromokryptyny należą bóle i zawroty głowy, a także senność, zmęczenie, obniżenie ciśnienia i hipotonia ortostatyczna. Czasem lek może wywoływać omdlenia. W trakcie zażywania leku może dochodzić do nagłych epizodów senności i zmęczenia. Bardzo często obserwuje się nudności i zaparcia. Są to wszystkie dolegliwości, które opisała Pani w swoim pytaniu. Poza tym mogą się zdarzyć takie objawy jak: wymioty, bóle brzucha, bóle nadbrzusza, niestrawność, zaostrzenie objawów choroby niedokrwiennej serca, wrzody, guzki krwawnicze odbytu, stany splątania i dezorientacji, urojenia (zwykle paranoidalne), halucynacje, koszmary nocne, podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Istnieje prawdopodobieństwo, że objawy które Pani opisała są związane z efektami ubocznymi zażywanego leku, zwłaszcza, że predyspozycję tą zwiększają zarówno ciepły klimat i wysokie temperatury, a także praca fizyczna.

Warto zmierzyć sobie ciśnienie w sytuacjach osłabienia. Jeśli objawy nie będą ustępować, najlepszym wyjściem będzie konsultacja lekarska.

Pozdrawiam serdecznie! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co powoduje nawroty złego samopoczucia?

Witam! Mam problemy ze zdrowiem, które objawiają się od małego ciągłą niedowagą (mam 40 kg/167 cm wzrostu), osłabieniem, apatią, chorobami skórnymi, egzemami, ostrymi bólami głowy pomiędzy oczami, bolesnymi miesiączkami. Poprzez badania i testy wykluczone zostały u mnie alergie, cukrzyca, tarczyca. Mam również bardzo wysokie skoki trójglicerydów, których nie jestem w stanie wyjaśnić, bo sposób mojego żywienia raczej nie ulega zmianie - raz dwukrotnie większe niż norma, a raz przy dolnej granicy normy i od zawsze mam, mimo niskiej wagi, zawyżony cholesterol hdl direct. Często mam zawyżoną prolaktynę i niski poziom żelaza. Nie udało mi się do tej pory zdiagnozować powodu tak silnych nawrotów złego samopoczucia, które bardzo utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Ada

ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania

Dzień dobry!

Podane przez Panią objawy mogą sugerować zaburzenia na poziomie różnych układów.
Nie jestem w stanie zdiagnozować, jaka jest przyczyna tylko i wyłącznie na podstawie opisanych przez Panią symptomów.

Myślę, że powinna Pani poszerzyć diagnostykę. Niski poziom żelaza, osłabienie, apatia mogą wskazywać na niedokrwistość, dlatego warto by było przeprowadzić badania w tym kierunku.

Wahania trójglicerydów mogą być skutkiem wielu różnych przyczyn. Może to być zła dieta, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, dna moczanowa, hiperlipidemie, zespół nerczycowy i inne.

Pani BMI wynosi 14, co oznacza ciężką niedowagę. Stan ten wiąże się również z objawami, które Pani prezentuje. Niedowaga może być spowodowana groźnymi chorobami, takimi jak m.in. choroby pasożytnicze, nowotwory. Jednak jeżeli sytuacja ta ma miejsce od dzieciństwa, prawdopodobnie przyczyna leży gdzie indziej.

Często niedowaga spowodowana jest zaburzeniem odżywiania, złą dietą, zaburzeniami nerwicowymi lub chorobami takimi jak bulimia czy anoreksja.

W Pani przypadku należałoby poszerzyć diagnostykę badań, skompletować wszystkie wyniki i udać się do lekarza rodzinnego bądź internisty, który na ich podstawie i po przebadaniu Pani zaleci dalsze postępowanie.
Ważne jest również, jaką dietę Pani stosuje. Możliwe, że przyczyną niedowagi jest zbyt mała ilość kalorii, jaką dziennie Pani spożywa. Być może zmiana diety na bardziej kaloryczną rozwiąże problem.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy jest szansa na dziecko po leczeniu gruczolaka przysadki?

Czy wyleczenie gruczolaka przysadki mózgowej, powodującego hiperprolaktynemię, daje szansę na odzyskanie płodności w 100% i zostanie ojcem w naturalny sposób?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty