Nerwica czy chore serce?

Byłam u kardiologa, robiłam EKG i echo serca, badania dobre, ale już od dawna mam dziwne bicia serce, nierówne, a często dopadają mnie dziwne ataki. Bóle wskazują na jakieś dolegliwości żołądkowe i promieniują do serca. To okropne stany, taki atak trwa kilka godzin... Boję się, że lekarze się pomylili... Oddaję też wtedy często mocz... nogi mam jak z waty, czuję ucisk i pieczenie w mostku, okropne! Ratuję się, czym mogę – ziołowe herbatki i kropelki nie pomagają... Dodam, że leczę się na nerwicę, ale takie dolegliwości mam dłuższy czas. Czy takie stany mogą mieć jakieś poważne podłoże? Pojawiają się u mnie mniej więcej 2-3 razy w miesiącu. Mam niewielkie problemy z tarczycą, niewielki guzek, ale jestem pod kontrolą lekarza, biorę leki na wyrównanie poziomu hormonów. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Opisane objawy mogą wiązać się z rozpoznanymi u Pani zaburzeniami lękowymi, potocznie nazywanymi nerwicą. Mają one wtedy podłoże psychogenne i są częste u chorych ze wspomnianymi zaburzeniami.

Jednak rozpoznanie etiologii psychogennej możliwe jest tylko pod warunkiem wykluczenia przyczyn organicznych. Konieczna jest więc diagnostyka. Wiem, że wykonano u Pani przynajmniej część niezbędnych badań, nie mam jednak informacji na temat wszystkich, więc trudno mi ocenić, czy można w Pani przypadku rozpoznać tło psychogenne opisanych dolegliwości.

Pozdrawiam