Nerwica lękowa a stosowanie Parogenu

witam.biorę parogen 30 mg dziennie od 20 lat, choruję na nerwicę lekową. moj stan sie pogarsza. czy to mozliwe ze parogen po 20 latach stracil dzialanie?

Proszę jak najszybciej zgłosić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego-on będzie mógł Pani doradzić i najlepiej ocenić sytuację - czy pogorszenie się Pani stanu to "wina" leku, czy też innych, zewnętrznych czynników i będzie mógł zalecić ewentualną zmianę leczenia. Pozdrawiam.

Niestety nie napisała Pani, co to znaczy, że Pani stan się pogarsza. Czy w ostatnim czasie były jakieś trudne wydarzenia w Pani zyciu. Czy teżdołaczyły się jakieś choroby przewlekłe,endokrynologiczne, porblemy osobiste lub zawodowe. Nie napisała Pani także, czy bierze Pani paroksetynę właśnie w tej dawce 30 mg od 20 lat czy były jakieś przerwy w leczeniu, modyfikacje dawki leku. Ważnem czynnikiem jest także to czy kiedykolwiek odbyła Pani psychoterapię. W leczeniu zaburzeń lękowych- farmakoterapią stanowi metodę uzupełniającą do psychoterapii. Po zakończeniu procesu psychoterapeutycznego leki odstawia się, lub zmniejsza stosowaną dawkę. Jesli jednak nigdy Pani nie uczestniczyła w żadnej formie psychoterapii, wtedy w okresie dużego obciążenia stresem objawy lękowe mimo stosowania paroksetyny, mogą być bardziej odczuwalne. Nie oznacza to jednak, że lek przestał działać. Warto zatem skonsultować się z psychiatrą ws. rozpoczęcia/ kontynuacji psychoterapii indywidualnej lub grupowej.

Serdecznie pozdrawiam

Justyna Holka