Nerwowe zachowanie 21-miesięcznego dziecka w miejscach publicznych

witam.Mój problem dotyczy 21 miesięcznej córki. Oliwka jest bardzo nerwowym dzieckiem.Tak było od urodzenia. Mój problem dotyczy jej zachowania w sklepie i w miejscach publicznych.Pręży się w wózku ,krzyczy ,piszczy,wierzga nogami.Próbuje jej tłumaczyć że to nieładne zachowanie.Niby na chwilę jest spokój ale za niedługo to samo.Wyjście z nią to dla mnie duży stres bo nigdy nie wiem jak się zachowa.Proszę o pomoc. .Przyznam że takie sytuacje są dla mnie stresujące bo nie mogę się na niczym

Szanowna Pani,
córka wchodzi w "trudny wiek" tzw. buntu dwulatka. Jest to czas wypróbowywania własnych możliwości, a także pokazania swojej niezależności. Dziecko testuje najbliższych, próbuje ustanowić własne reguły. Dodatkowo- jak pisze Pani- córka była zawsze nerwowym dzieckiem, więc teraz, gdy wchodzi w ten trudny okres, jej zachowanie MOŻE być jeszcze trudniejsze do zaakceptowania.
Wspomina Pani też o tym, że Dziewczynka ciężko znosi pobyt w wózku i pobyt w miejscach publicznych. Dzieci są istotami bardzo ciekawymi świata. Siedzenie w jednym miejscu zwykle nie jest ich ulubionym zajęciem:). Z drugiej strony - mając na uwadze nerwowość dziewczynki od urodzenia- można zastanowić się, czy dziecko nie jest wrażliwsze i zbyt duża ilość bodźców jakie otrzymuje w miejscach publicznych nie wpływa na jej nastrój.
Myślę sobie też, że obecnie na sytuacje działają obie strony wzajemnie się sprężając. Córka jest zdenerwowana, Pani reaguje nerwowo, co nie sprzyja uspokojeniu dziecka, a wręcz dochodzi pogorszenia stanu córki.

Jest możliwe, że córeczka należy do dzieci o bardzo wrażliwym układzie nerwowym. Tzn już niewielka ilość bodźców stanowi dla niem maksimum, a przeciążenie bodźcami (no w dużym sklepie, w którym maluchy doświadczają naprawdę wielu wrażeń wzrokowych, dźwiękowych, zapachowych, kinestetycznych itp) powoduje napięcie i protesty.
Na wszelki wypadek zachęcałabym także do konsultacji psychologicznej. Po obserwacji psycholog dziecięcy będzie mógł doradzić jak reagować i pomóc dziewczynce w radzeniu sobie z dużą ilością bodźców.