Jak reagować na nerwowe zachowanie dziecka?

Dzień dobry! Mam 3letniego Syna i półroczną Córkę. Pytanie odnosi się Syna - jest nerwową osobą i czasami nie wiem jak reagować na Jego zachowanie. Czy czegoś zabraniać, czy tłumaczyć do skutku?! Zaznaczam, że ja też jestem bardzo nerwowa i moje zachowanie na pewno ma wpływ na Syna choć staram się pilnować. Dziękuję, Sabina
ponad rok temu

Założenia kampanii antynikotynowej

Kampanie antynikotynowe mają na celu dostarczenie informacji odnośnie wpływu palenia na osobę palącą oraz jej otoczenie. O przeszkodach stojących na drodze promowania zdrowej mody niepalenia, opowiada Jan Orgelbrand.

Witam Panią,
Zadała Pani pytanie w tak ogólnikowy sposób, że trudno na nie sensownie odpowiedzieć.
W jakich konkretnie sytuacjach synek reaguje nerwowo i co to znaczy " nerwowo" co konkretnie robi?
Dziecko też człowiek i może czasem zareagować złością. My rodzice generalnie powinniśmy zachować w kontakcie z małymi dziećmi spokój i może nie tyle tłumaczyć do skutku, tylko własnym przykładem modelować spokojne i racjonalne zachowanie.
Zestresowanemu rodzicowi zaleciłabym oderwanie się od domu i dzieci raz na jakiś czas aby zwiększyć swoją umiejętność radzenia sobie z atakami złości i nieposłuszeństwem dziecka.
pozdrawiam
E.Kolodziej Szmid

0

Witam serdecznie
Dzieci podświadomie wyczuwają stan w jakim znajduje się dorosła osoba i jeśli my dorośli przeżywamy trudne sytuacje, odczuwamy różnorodne stresy i reagujemy nerwowo i czasem brakuje nam cierpliwości do dzieci, na pewno bardzo odbija się na naszych dzieciach nasz nastrój. Nie powinniśmy jednak z tego powodu przeżywać poczucia winy , ale starać się rozmawiać z dzieckiem o naszych nastrojach na miarę jego możliwości rozumienia. do trzyletniego dziecka możemy już śmiało powiedzieć- " Kochanie mamusia jest dziś bardzo zmęczona lub : boli ją głowa - proszę , żebyś tak nie hałasował" komunikaty kierowane do dziecka powinny być kierowane na poziomie jego wzroku czyli ukucnijmy przy dziecku , niech spojrzy nam w oczy: Zapytajmy : "czy rozumiesz Kochanie , że dziś mamusię boli głowa, Jesteś mądrym chłopcem , wiem , że potrafisz trochę ciszej się bawić". Czasem dziecko zapomina się w zabawie i trzeba mu kilkakrotnie powtarzać , przypominać, że to dla nas ważne, by nas usłyszał. 3-latki łatwo wpadają w złość, łatwo je wyprowadzić z równowagi, często popadają w różne skrajne nastroje od płaczu do złości, od złości do śmiechu. Ich system nerwowy dopiero się kształtuje i trudno im poradzić sobie z własnymi emocjami i dorosła osoba powinna dziecko swym zachowaniem tego uczyć. Potrzeba cierpliwości i wielokrotnego powtarzania czasami komunikatów, które maja trafić do dziecka . Pamiętajmy jednak , że agresją słowną i okazaniem złości dziecku- niczego nie osiągniemy, a tylko spotęgujemy ataki złości dziecka, więcej się osiągnie, gdy spokojnie z dzieckiem porozmawiamy, gdy już się na tyle uspokoi , że będzie w stanie nas usłyszeć. W momencie ataku złości dziecka , trzeba zadbać , by dziecko sobie krzywdy nie zrobiło , powiedzieć do dziecka -"jak się uspokoisz, porozmawiamy. Wiem , że Jesteś teraz rozzłoszczony , poczekam chwilę jak się uspokoisz. Czasem to trudne zachować równowagę i cierpliwość w momencie ataku złości malucha, ale procentuje , gdy ataki złości zaczynają trwać coraz krócej, coraz rzadziej się zdarzają.
Pozdrawiam i życzę powodzenia - Anna Ręklewska - psychoterapeuta

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty