Nerwowy wieczór a wysokie ciśnienie

Witam! Moje pytanie dotyczy wysokiego pulsu. Mam 19 lat i jestem dziewczyną. Od czasu do czasu mierze sobie ciśnienie, bo chce o nie dbać. Ciśnienie mam takie że ta górna liczba zawsze jest od 115 do 130. Np. oststnio miałam 125/74 . Nie wiem czy mam się martwić, bo mój puls zawsze jest 80-85, a dzisiaj rano miałam 98. Dodam tylko że miałam nerwowy wieczór i czy to mogło się przełożyć na ciśnienie? Czy ciśnienie 80-85 jest prawidłowe?

Witam!
W przypadku silnych emocji i wysiłku fizycznego tętno ulega przyspieszeniu - jest to naturalna reakcja organizmu. Pani puls mieści się w granicach normy, choć może wskazywać na słabą kondycję - być może warto zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymywanie się nieco szybszego tętna może być również związane z np. zaburzeniami lękowymi lub nadmierną reakcją na stres - jeśli podejrzewa Pani je u siebie, polecam konsultację z psychologiem. Jeśli przyspieszone tętno będzie się utrzymywać gdy emocje opadną, proszę udać się do lekarza rodzinnego.