Nie mam okresu w 7-dniowej przerwie - czy mam powody do obaw?

Witam! W niedziele wzięłam ostatnią tabletkę, okres powinnam dostać w środę, a dzisiaj jest czwartek i dalej nie mam. Troszkę się denerwuję. Tabletki biorę od trzech miesięcy. Czy mam powody, aby się denerwować?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Oczywiście nigdy nie powinna Pani się denerwować, gdyż niczemu to nie służy. Tabletki powinny idealnie wyregulować Pani krwawienia, ale nie zawsze do tego dochodzi i często mamy do czynienia z tzw. krwawieniami śródcyklicznymi lub przerwami bez krwawień. Jest to działanie niepożądane tabletek, z którym trzeba się pogodzić, chcąc z nich korzystać.

Zawsze, gdy pojawi się taka sytuacja w przyszłości, jak i tym razem, należy dodatkowo wykonać test ciążowy. Nawet przy idealnie zażywanych tabletkach istnieje szansa wystąpienia owulacji i zapłodnienia. W takim przypadku należy odstawić tabletki, dlatego ważne jest zrobienie testu w ciągu siedmiodniowej przerwy. W razie wyniku negatywnego, proszę rozpocząć kolejne opakowanie i ponowić test po tygodniu.

Pozdrawiam serdecznie!