Niedoczynność tarczycy a przyjmowanie jodu w ciąży

Witam jestem w 8tygodniu ciazy. Mam niedoczynnosc tarczycy i biore caly czas tabletki 1rano Euthyrox 75mg mam pytanie czy moge brac kwas foliowy z jodem czy lepiej brac bez jodu. Nie wiem co robic bo w aptece powiedziala ze mam brac bez jodu bo mam tarczyce. Prosze o szybka odp. A i biore kwas 2tabletki na raz bo to ciaza blizniacza. Czy to ok ze tak biore.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

powinna Pani skonsultować się z ginekologiem, jeżeli jest to prosta niedoczynność ( bez chorób z autoagresji) może Pani przyjmować jod. Najbezpieczniej będzie skosultować się z dietetykiem i ułożyć dietę bogatą w produkty zawierajace naturalnie duzą ilośc jodu i kwasu foliowego pokrywajacą zapotrzebowanie na te i inne składniki.

Pozdrawiam