Niepokojący rozmiar wątroby w wynikach USG u 2-letniego dziecka

Oto usg 2 letniego syna skierowanego z powodu przepukliny , której nie uwidoczniono: „Watroba miernie powiększona w wymiarze przednio tylnim w linii środkowo – obojczykowej dł. 90 mm, jednorodna o prawidłowym echogramie miąższu” reszta narządów w normie. Pytanie czy jest to bardzo powiększona wątroba?, jakie są wskazane badania w tym przypadku? Co może być przyczyną? Syn na nic nie choruje , nie przyjmuje żadnych leków. Dziękuję

Witam! Zdarza się, że zupełnie zdrowe dzieci w tym wieku mają miernie powiększoną wątrobę bez jakiejkolwiek ewidentnej przyczyny. Powiększenie wątroby u dziecka może mieć między innymi podłoże infekcyjne (zakażenia bakteryjne, pasożytnicze, wirusowe lub grzybicze). W tej sytuacji dziecko powinno mieć wykonane podstawowe badania (morfologia, CRP, enzymy wątrobowe, badanie kału na obecność pasożytów). Jeśli wyniki będą prawidłowe prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście z wynikiem badania należy zgłosić się do opiekującego się dzieckiem pediatry.

Określenie mierne powiększenie oznacza bardzo małe czyli praktycznie nieistotne klinicznie tym bardziej, że miąższ jest jednorodny o prawidłowym echu. Taki stan raczej nie kwalifikuje się do dalszego badania jeśli oczywiście funkcjonowanie wątroby jest prawidłowe (wyniki badań laboratoryjnych głównie bilirubina, ASPAT,ALAT).