Nieprawidłowa ruchomość kolana po wszczepieniu endoprotezy

Dwa lata temu mama miała zabieg wszczepienia endoprotezy w lewym kolanie. Podczas rehabilitacji niestety nigdy nie udawalo sie doprowadzic do odpowiedniego zgiecia, rehabilitanci twierdzili ze na tym etapie ćwiczeń to zgiecie powinno sie uzyskac,kolano zginalo sie niewiele i dochodziło do tego samego kąta zgiecia i odbijalo. Było nie do przejścia. Nastepnie wykonano zabieg artroskopi ale sytuacja nie ulegla zmianie.Lekarz prowadzacy twierdzi ze powinno być dobrze i nie zalecił dalszej kontroli.

Szanowna Pani, endoprotezopalstyka stawu kolanowego jest zabiegiem, po którym efekt końcowy uzalezniony jest od szeregu czynników, do których należą: stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych stawu przed zabiegeim, stabilizacja stawu (lub jej brak powodowany na pierwszym miejscu zniekształceniem koślawym lub szpotawym stawu) zakres ruchomości tego stawu, wydolność mięśni - przede wszystkim m. czworogłowego uda, przebieg zabiegu operacyjnego oraz dobór endoprotezy.
W przypadku braku postepu w rehabilitacji - operator podczas wizyty kontrolnje ocenia staw i decyduje o konieczności (lub jej braku) kolejnej interwencji chirurgicznej- poczynając od artroskopii, poprzez redresję stawu ( w uzasadnionych wypadkach) do operacji rewizyjnje włacznie ( w przypadku zaistnienia wskazań do tego typu zabiegu). Podsumowując - o dalszym postepowaniu powinien zadecydować ortopeda, który przeprowadził zabieg. Zawsze możecie Państwo zasięgnąć opinii innego ortopedy, który ma doświdczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Na podstawie przytoczonych jedynie danych i bez zbadania pacjentki nie można w ramach tego portalu zasugerować postępowania w przypadku Pani Mamy.Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełengo zdrowia po wdrożeniu odpowiedniego leczenia.