Nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego ASC, problem z HSI

witam proszę o odpowiedż mnie pytania i wątpliwości odnośnie badań ktore ostatnio robiłam. wynik cytologii sprzed 3 tygodni: nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego ASC-nie można wykluczyć HSIL. Zrobiłam kolposkopie i wycinki do badania hispat, wynik otrzymałam telefoniczne ze szpitala, że jest czysto brak dysplazji, kontrolna cytologia za 4-5 miesięcy, należy być czujnym. Co to znaczy i skąd wobec tego taki wynik cytologii. Aska

Szanowna Pani,
cytologia jest badaniem przesiewowym, które nierzadko nie znajduje potwierdzenia w pobranych wycinkach.
W Pani przypadku zaleca się kolejne badanie cytologiczne oraz kolposkopowe za 6m-cy. W razie powtórnego rozpoznania nieprawidłowego wyniku typu HSIL lub ASC-H zaleca się wykonanie konizacji diagnostycznej.