Nieprzyjemny zapach i niedomykanie zwieracza odbytu

Wiatm mój problem trwa już około 6 lat w tym czasie byłem u kilku lekarzy proktologów ,chiruigów . zwieracz jakby sie nie zamykał ,miałem uczucie i mam nadal ze brzydko pachnie własnie z odbytu najgorsze jest to ze cały czas jakby ten zwieracz zewnetrzny sie rozchodził /Po wypróznieniu nie zaciska sie tak jak powinien jeden chirurg nawet stwierdził luzny zwieracz odbytu .Prosze o jakaś rade pomoc mam 26 lat jstem już załamany ....

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Zaburzenia funkcjonowania zwieraczy odbytu mogą być spowodowane cukrzycą, nieprawidłowościami neurologicznymi czy występować po zabiegach chirurgicznych. Konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza. Na podstawie badania oraz badań dodatkowych zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

To zapewne niewydolność zwieraczy odbytu. Albo doszło do tej niewydolności na podłożu jakiegoś urazu (przewlekłego lub nagłego) albo w skutek jakiegoś procesu samoistnego zwyradniającego mięśnie zwieracze lub nerwy mięśnie te zaopatrujące. To bardzo trudne problemy kliniczne wiążące się i z samą diagnostyką i z samym leczeniem. Musi mieć Pan na początku dokładnie określony powód tej niewydolności zwieraczy. Trzeba znaleźć poradnie proktologiczną lub gastroenterologiczną, która ściśle zajmuje się chorobami odbytu. W Pana przypadku zapewne okaże się potrzebne wykonanie manometrii odbytu czyli określenia ciśnień w zakresie poszczególnych mięśni odbytu (zwłaszcza zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego). Dopiero wynik tego badania pozwoli ocenić przyczyny niewydolności zwieraczy oraz ewentualnie da podłoże do odpowiedniego leczenia.