Niewielka lewowypukła skolioza
Proszę o wyjaśnienie RTG kręgosłupa-krzyżowego: Kręg przejściowy pogranicza Th-L i L-s Niewielka lewowypukła skolioza kr.L Tarcza m-kręgowa pogranicza L-S nieco przewężona. z góry bardzo dziękuję.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na dość poważną w skutkach chorobę kręgosłupa o typie zwyrodnieniowym. Poszczególne zmiany są wynikiem wytwórczego charakteru choroby. W wyniku szeregu procesów w obrębie kręgosłupa dochodzi do zaburzenia jego architektoniki i prawidłowej budowy. Poprzez nieprawidłowy rozkład sił działających na nasz kręgosłup możemy odczuwać silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Można jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić rozwój choroby poprzez regularne ćwiczenia mające na celu min wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Z tego też powodu polecałbym konsultację z lekarzem rehabilitantem.