Plamienie przed okresem

Witam serdecznie, mam 24 lata. 30 listopada 2011 roku miałam łyżeczkowanie kanału szyjki macicy, gdyż miałam dysplazję cyt. szyjki macicy - L SIL. Zabieg się udał, wszystko było ok. Po dwóch tygodniach pojechałam do swojej ginekolog na badanie, przy czym moja ginekolog powiedziała, że mnie nie będzie badała, a tylko przepisała mi Clotrimazolum. Wybrałam całe opakowanie, zgodnie z z lekarza radą. Ostatnią miesiączkę miałam 13 lutego. Natomiast jakieś 4 dni przed okresem - i do rozpoczęcia się okresu miałam plamienia, myślałam że to może z przemęczenia czy ze stresu. Dziś jest 27 luty i dostałam znowu plamienia, plamienie jest naprawdę małe, ale jednak zastanawia mnie fakt, dlaczego znowu się pojawiło... Pracuję w przedszkolu, a jak sobie przypominam, ostatnio dźwigałam swoje 4 letnie pociechy. Czy to może jest kwestia tego dźwigania? Albo współżycia ze swoim stałym partnerem? Ostatni raz kochaliśmy się jakoś chyba w piątek. Nie wiem, o co chodzi. Czy powinnam poradzić się innego lekarza? Nie swojego stałego? Dodam, że czasami mam wrażenie, jakby mnie coś uciskało w podbrzuszu. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję.

Witam!

Jeśli dobrze zrozumiałam plamienie pojawiło się w okolicach 13 lutego, natomiast wcześniej nie występowało. Powinna Pani udać się na wizytę do lekarza ginekologa, ponieważ na podstawie samego opisu trudno jest określić jaka jest przyczyna plamienia. Warto pamiętać, że każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych powinno być sygnałem alarmowych i wymaga konsultacji ginekologicznej.

Do przyczyn krwawienia/plamienia z dróg rodnych można zaliczyć:
- u kobiet w wieku rozrodczym w pierwszej kolejności pod uwagę brana jest ciąża i jej możliwe powikłania (np. poronienie, czy ciąża pozamaciczna);
- częstą przyczyną krwawień lub plamień w trakcie cyklu są tabletki antykoncepcyjne, a także stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej;
- w różnicowaniu bierze się pod uwagę także zmiany w endometrium - rozrost, polipy, mięśniaki macicy, a także nadżerki i zmiany nowotworowe.

Szczególnie istotne jest wykluczenie nowotworowego charakteru zmian, dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Wcześniej należy wykonać test ciążowy z moczu - powinien być wiarygodny po około dwóch tygodniach od stosunku. Wiarygodność testów ciążowych jest dość duża i wynosi około 99%.

Pozdrawiam serdecznie!