Niska glukoza a wysokie trójglicerydy

Witam, mam 18 lat, ważę 84 kg przy 175 cm wzrostu. Tydzień temu dostałem wyniki badań krwi, w których mam 64mg/dl glukozy, 35mg/dl HDL i 478mg/dl trójglicerydów. Lekarz zalecił mi zastąpienie cukru stevią, spożywać błonnik oraz NNKT. Za zgodą lekarza wypróbowałem także chrom, ale po nim mocno spadł mi cukier - ból głowy, pogorszenie widzenia, trzęsienie rąk, pocenie się i senność. W czym leży problem? Dodam, że nie badałem się pod kątem cukrzycy.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisanym przez Pana przypadku problemem nie jest poziom cukru, który jest nota bene prawidłowy, a nadwaga, podwyższony poziom trójglicerydów oraz obniżony poziom frakcji HDL cholesterolu. Zdecydowanie powinien Pan zatem pomyśleć o modyfikacji stylu życia, w tym zmianie diety i regularnej aktywności fizycznej. Za kilka tygodni warto wykonać badania kontrolne. W przypadku braku poprawy najprawdopodobniej konieczne będzie włączenie leku obniżającego poziom trójglicerydów.