Niski przyrost betaHCG a ryzyko poronienia

Witam! Jestem na początku 6 tygodnia ciąży, dokładnie tydzień temu robiłam badanie betaHCG i wynosiło 3400 mIU/ml, dziś, czyli dokładnie po 7 dniach powtórzyłam badanie i betaHCG wynosi 16 817 mIU/ml. Obliczyłam sobie, że przy minimalnym prawidłowym przyroście (czyli podwajanie się co 2 dni) powinno dziś wynosić ok. 41 000 mIU/ml. Czy to znaczy, że rozwój ciąży zatrzymał się? Bardzo się martwię, ponieważ pierwszą ciążę poroniłam we wrześniu br. w 6 tygodniu. Kolejną wizytę u ginekologa mam dopiero w przyszłym tygodniu, więc będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, A.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Rzeczywiście na początku ciąży betaHCG powinno się podwajać co 48 godzin, mniejszy wzrost może świadczyć o zwiększonym ryzyku poronienia. Proszę jednak nie denerwować się na zapas, bo po pierwsze mówimy tu tylko o ryzyku a nie o czymś pewnym, a po drugie należy również pamiętać, że im ciąża starsza tym wartości beta HCG podwajają się w dłuższym okresie czasu. Myślę, że należy po prostu w dalszym ciągu obserwować przyrost tego hormonu w kolejnych badaniach, ponadto obserwować rozwój zarodka w badaniu USG. A przede wszystkim starać się zachować spokój. Pozdrawiam!