Niskie poziomy cukry u dziecka chorego na cukrzycę

witam,mam synka 4letniego.który od dwóch lat choruje na cukrzyce typu1.Od półtora roku jest na pompie insulinowej.Od czterech dni ma caly czas niskie cukry,nawet bez wprowadzenia jedzenia do pompy i zmierzenia cukru po 2h poziom cukru jest taki sam jak przed.Co moga oznaczać takie niskie cukry utrzymujące sie kika dni??czyżby trzuska zaczęła produkować insuline czy raczej nie mamy sie łudzić?dziękuje za odp

Witam Panią,

Najprawdopodobniej jest to okres czasowej remisji cukrzycy typu 1 zwany często "miodowym miesiącem", dochodzi wówczas do zahamowania procesu autoimmunologicznego uszkadzającego komórki B w trzustce. U niektórych chorych okazuje się, że przez jakiś czas cukry bez podawanej insuliny są w normie. Niestety zwykle po jakimś czasie choroba znowu się ujawnia. Z własnej praktyki znam rekordowy przypadek, kiedy taki okres trwał 3 lata, ale to juzz kazuistyka. Zwykle trwa kilka tygodni, niekiedy krócej. Zaleca się jednak podawania w tym okresie niewielkich dawek insuliny, oczywiście, tak, aby nie spowodować hipoglikemii. Proszę skontaktować się ze swoim diabetologiem, który oceni synka i da odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz