Noc poślubna - czy doraźna antykoncepcja jest skuteczna?

Witam, mam nastepujacą sprawę: jak na razie stosuję z narzeczonym prezerwatywy, ale w najbliższym czasie planujemy razem zamieszkać, przez co liczba stosunków się zwiększy, a razem z nią - ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. 11 czerwca tego roku bierzemy ślub, chcielibysmy zacząć uprawiać seks bez użycia prezerwatyw, ale od razu nie chcemy być rodzicami. Tak więc moje pytanie jest takie: co zrobić i jak się zabezpieczyć? Boję się, że branie jakichś środków rozreguluje mi okres. Do tej pory jest on regularny i wypada tak, że skończy się dwa tygodnie przed ślubem, kolejny będzie półtora tygodnia po ślubie, a nie wyobrażam sobie w czasie ślubu mieć okres, bo jest to krępujące i niewygodne. Można zastosowac coś na jeden raz? Chodzi o noc poślubną, żeby była wyjątkowa i bez gumy, a dopiero później stosowanie czegoś na dlużej - w sensie około dwóch-trzech lat, ponieważ wtedy chcielibyśmy się starać o dziecko. Jeśli chodzi o mój wiek, to rocznikowo mam 20 lat.

20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Niestety, Pani oczekiwania co do pewnej antykoncepcji niemechanicznej podczas nocy poślubnej mogą być niemożliwe do spełnienia, gdyż nie ma doraźnych metod opierających się na działaniu innym niż mechaniczne (pomijając oczywiście antykoncepcję "po stosunku" przyjmowaną jednorazowo).

W opisanej sytuacji proponuję zastanowić się głęboko nad dwuskładnikową antykoncepcją hormonalną. Jest ona bezpieczna i nie powoduje rozregulowania cyklu, jeżeli jest odpowiednio dobrana.
W tym celu konieczne jest wykonanie profilu hormonalnego i indywidualne dobranie antykoncepcji.
Jeśli chodzi o formę przyjmowania preparatu, to istnieje wybór pomiędzy tabletkami, plastrami lub krążkiem dopochwowym.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl