ASPOT a nocne skurcze łydek

Dzien dobry mam 38 lat i mam nastepujace pytanie :Ostatnio zjadłam całe opakowanie tabletek ASPOT, poniewaz miałam nocne skurcze łydek, skończyłam tabletki ASPOT dwa dni temu a dzisiaj w nocy znów miałam skurcze łydek (może były mniejsze , ale jednak były ). Napisze również że piję tylko dwie kawy rozpuszczalne dziennie z mlekiem i cukrem i dużo wody mineralnej. Czy już codziennie muszę pić dwie tabletki ASPOT - u ? Czy te skurcze to jeszcze coś innego i dlatego tabletki ASPOT do końca mi nie pomogly? Czy to mozliwe, ze mój organizm jest odporny na działanie tabletek ASPOT? Może powinnam zastosować jakiś zamiennik ASPOT - u, inny lek o podobnym dzialaniu, który, byc może, byłby dla mnie skuteczniejszy... Bardzo proszę o jakies wskazówki na interesujacy mnie temat, Z góry dziękuję za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam Iwona M

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę, że należy wykonać dodatkowe badania. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o przyczyny skurczu mięśni, to najczęstszą przyczyną tego stanu jest niedobór magnezu. Może on być on spowodowany niedoborem magnezu w diecie. W takim wypadku można spożywać więcej pokarmów bogatych w magnez lub zakupić w aptece odpowiednie suplementy diety zawierające magnez, taki jak aspot, który zawiera w swoim składzie magnez i potas. Trzeba jednak kontrolować poziom potasu, jego nadmiar może szkodzić. Lekarz rodzinny może wykonać badana elektrolitów. Poza tym nie należy przesadzać z alkoholem i kawą, ponieważ wypłukują one magnez z naszego organizmu. W Pani przypadku picie kawy jest przeciwwskazane, a na pewno możne zredukować jej ilość. ASPOT nie trzeba brać przez całe życie, aa jedynie do momentu wyrównania niedoborów.

Przyczyną dolegliwości mogą być również zastoje w krążeniu żylnym. Nogi mogą być wtedy opuchnięte, zaczerwienione, ocieplone. Czy są napuchnięte symetrycznie?

Czasami, jeśli nie można znaleźć przyczyny organicznej, uważa się, że tego typu dolegliwości mają podłoże emocjonalne. Najpierw należy jednak dokładnie wykluczyć przyczyny organiczne.

W Pani przypadku w pierwszej kolejności uzupełniłabym niedobory magnezu w diecie oraz unikała stresu. Wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Może Pani kupić inny suplement diety zawierający magnez. Poza tym trzeba na bieżąco kontrolować poziom potasu. Lekarz rodzinny może też wypisać specjalne tabletki zwiększające poziom potasu. Radzę unikać kawy, a przynajmniej zredukować jej ilość. W przeciwnym razie suplementowanie magnezu nie ma zbyt dużego sensu.