O czym może świadczyć taki wynik OB po 2 godzinach?

Witam, mam 22 lata i chciałabym zapytać o normę OB po 2 godzinach. Laboratorium nie podało w tym miejscu zakresu referencyjnego. Badanie zrobiłam głównie ze względu na: - nagłe obniżenie odporności, - od zimy tego roku co najmniej 2 razy w miesiącu jestem przeziębiona i dość długo muszę to leczyć, wcześniej bardzo rzadko chorowałam, praktycznie wcale, - powiększony, niebolący, twardawy 1 węzeł chłonny podżuchwowy, od paru miesięcy jest bez zmian, oprócz tego wyczuwam kuleczkę na prawym policzku, ale nie wiem czy to węzeł (z zębami wszystko w porządku). Morfologia wyszła dobrze, a OB - 15 (po 1 h) - norma laboratorium 0-25 40 (po 2 h). Nie lubię chodzić do lekarzy z każdą drobnostką, tak więc chciałabym zapytać o poradę czy warto się przejmować czy to nic niezwykłego? Dodam, że mam zwyrodnienie torbielowate tarczycy i jestem w trakcie diagnostyki w kierunku SM (chociaż osobiście obstawiam nerwicę, neurolog też tego nie wyklucza, ale powiedział, że dopiero po paru badaniach będzie mógł zwalić wszystko na stres). Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

W warunkach prawidłowych szybkość opadania krwinek czerwonych wynosi dla kobiet:
- po 1 godzinie: 6 - 11 mm
- po 2 godzinach: 6 - 20 mm.
Są to jednak wartości książkowe i nie do końca muszą odpowiadać wartościom referencyjnym laboratorium, w którym robiono Pani badania.
Proszę jednak pamiętać, że predkość opadania krwinek ma jako jedyny parametr niewielką wartość diagnostyczną - jest to odczyn nieswoisty, nie dający określonego rozpoznania, pozwala on jedynie podejrzewać pewne choroby.

Podwyższone występuje w:
- stanach zapalnych,
- zakażeniach,
- nowotworach,
- zawałach,
- urazach,
- złamaniach,
- wstrząsie pourazowym,
- zatruciu metalami ciężkimi,
- niedokrwistości,
- nadczynności i niedoczynności tarczycy,
- rekonwalescencji po chorobach zakaźnych,
- po lekach (np.: morfina, wit. A).

OB rośnie z wiekiem, w ciąży, połogu oraz podczas miesiączki.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl