O czym świadczy krew w stolcu i ból odbytu?

Witam, jJestem 30-letnią kobietą. Zdecydowałam się napisać do Państwa, ponieważ bardzo się zdenerwowałam. Dziś rano podczas oddawania stolca poczułam ból i zobaczyłam w stolcu odrobinę krwi, a potem na papierze toaletowym. Stolec był trochę "przetrzymany" tzn. nie mogłam go zrobić wtedy, gdy powinnam, tylko po jakimś czasie, może z tego wynikła ta sytuacja. Dodam, że po oddaniu stolca nadal odczuwam lekki ból odbytu. Co może być przyczyną tej sytuacji? Czy jest to groźne? Przyznam, że trochę przeraża mnie myśl o badaniach typu kolonoskopia. Czy taki jeden wypadek powoduje, że powinnam się od razu udać do lekarza i na to badanie? Czy na razie wystarczy obserwacja, czy sytuacja się powtórzy?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Obecność świeżej krwi w stolcu świadczy o uszkodzeniu ściany jelita w jego końcowym odcinku, w okolicy odbytu. Przyczyny krwawienia mogą być różne: od niegroźnych pęknięć śluzówki odbytu, żylaków odbytu po choroby zapalne i nowotworowe jelit. Właśnie dlatego wystąpienie tego objawu jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który na postawie badania per rectum może stwierdzić żylaki odbytu lub powierzchownie uszkodzenia śluzówki odbytu. Jeżeli to nie one są przyczyną krwawienia, konieczne będzie wykonanie badania endoskopowego (kolonoskopii).