O czym świadczy u dziecka dwujęzycznego jąkanie w jednym języku?

Moj 3.5 letni syn jest dzieckiem dwujezycznym polski-angielski, ale od jakiegoś czasu zaczał zacinać się w jezyku angielskim. Staramy się dziecka nie stopować, cierpliwie czekamy az sie wyslowi, nie przerywamy gdy mowi, ale widze ze syn sam zaczyna się stresowac gdyz nie może się wyslowić. Czy można sie jakać tylko w jednym jezyku? Czy jakanie lub zacinanie może mieć zwiazek z katarem siennym, gdyz zawuazylam ze bardzo czesto syn oddycha przez buzie nie przez nosek?

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem, logopedą dziecięcym. Jeżeli dziecko ma problemy ze swobodnym oddychaniem, może mieć trudności z mową. Stres związany z niemożnością wypowiedzenia się może pogłębiać jąkanie się. Bardzo dobrze że są Państwo cierpliwymi rodzicami i nie okazujecie dziecku zniecierpliwienia, czy zbytnio nie skupiacie się na tej sytuacji. Proszę zwrócić uwagę w którym języku dziecko chętniej się porozumiewa, ma mniejsze trudności w wypowiadaniu się. Który język jest dla dziecka wiodący. Przesyłam link do ciekawej strony: https://dwujezycznosc.wordpress.com/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Proszę skontaktować się z logopedą. U dzieci dwujęzycznych czasami dochodzi do trudności w komunikowaniu się. Poza tym logopeda zbada syna również pod kątem niepłynności mowy, czyli jąkania wczesnodziecięcego. Jeżeli będzie taka potrzeba wdroży terapię.
Pozdrawiam