Obawy dotyczące antykoncepcji

Zaczęłam 3 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Chyba wszystko jest w porządku z wyjątkiem tego, że ciągle bolą mnie piersi... Mam też bardzo suchą skórę, zwłaszcza na twarzy, a gdzieniegdzie na ciele małe liszaje. Czy to może być skutek brania tabletek? Zastanawiam się też, kiedy byłoby najlepiej je odstawić. Nie chcę zajść w ciążę, bo mam dopiero 20 lat, ale boję się, że długotrwałe stosowanie tego rodzaju antykoncepcji spowoduje np. nowotwór piersi bądź narządów rodnych... Obawiam się również innych skutków ubocznych po odstawieniu tabletek tym bardziej, że moje początki z miesiączkowaniem były katastrofą. Krwawiłam nawet przez dwa miesiące. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych np. przez 2-3 lata bardzo wpłynie na powstanie nowotworów? Bardzo się boję i zdaję sobie sprawę z tego, że panikuję, ale to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Julia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości (bóle piersi i zmiany skórne) należą do dosyć częstych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Zdarzają się u około 1-10  na 100 kobiet ją stosujących. Czasami zmiana preparatu na inny przynosi poprawę i nie ma konieczności rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych - proszę porozmawiać ze swoim lekarzem.

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko niektórych nowotworów (np. piersi, trzonu macicy), ale może też zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia np. raka jajnika. Jeśli w Pani rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów  (np. raka sutka, raka żołądka, jelita grubego), zwłaszcza w młodym wieku (przed 40. rokiem życia), to należy się poważnie zastanowić nad rezygnacją z antykoncepcji hormonalnej.

Statystycznie rzecz biorąc, stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko niektórych nowotworów, ale trudno powiedzieć, jak zareaguje akurat Pani organizm. Gwarancji nikt Pani nie da, ale prawdopodobieństwo wystąpienia raka związane z 2-3 letnim zażywaniem tabletek nie jest duże.

Pozdrawiam!