Objawy choroby nerek

Witam serdecznie! Mam 59 lat, nadciśnienie, które unormowane jest lekami H*** i L***oraz biorę leki na cholesterol Z*** i L***. Jestem pod kontrolą lekarza, a teraz sama z siebie zrobiłam sobie wyniki. Dziś byłam u lekarza i jestem zniesmaczona, ponieważ zignorował moje wyniki i dolegliwości. Morfologia, OB, tarczycowe, cholesterol, trójglicerydy w normie. Potas, magnez też w normie. Niepokoi mnie eGFR 52,49. Pozostałe parametry to: chlorki 106,80, mocznik 32,24, kreatynina 1,07, kwas moczowy 3,79. Badanie ogólne moczu w normie. Lekarz powiedział, że niski poziom eGFR to może być z racji nadciśnienia, przecież poprzez leki jest unormowane 120/65-125/70. Ponadto zbagatelizował fakt, że od kilku miesięcy pod wieczór i w nocy dopóki nie usnę bardzo bolą mnie nogi. Kości w łydkach i mięśnie. Jak na razie ból nie budzi mnie w nocy. Przepisał D**, chociaż nie mam żylaków tylko trochę popękanych naczynek. Mówił coś o zespole niespokojnych nóg, ale jak to się ma z moim eGFR. Proszę pilnie o radę, bo już odchodzę od zmysłów, czy szukać nefrologa, co mam robić? Czy jeśli wyniki moczu i morfologia jest dobra, to się nie przejmować? A może jest jakaś inna przyczyna nienerkowa? Z poważaniem.

Witam serdecznie!

GFR to pochodna kilku składowych określająca szacunkowo jaka jest wydolność nerek. Aby dokonać prawidłowego jej pomiaru konieczna jest znajomość poziomu kreatyniny, wieku pacjenta, płci i obecnej masy ciała.

W przypadku nadciśnienia w wyniku aktywności choroby może dojść do upośledzenia funkcji nerek i wówczas parametry te spadają. W Pani przypadku poziom klasuje Panią w 3. stadium przewlekłej choroby nerek. Na razie nie jest konieczne specjalistyczne leczenia ani modyfikacja dawek stosowanych leków. Jednak już teraz warto o nerki zadbać. Konieczna jest redukcja stosowanej soli, kontrola ciśnienia oraz poziomu cukru. Warto również zwrócić uwagę na stosowane leki - na przykład niektóre leki przeciwbólowe mogą niekorzystnie wpłynąć na nerki.

Jeżeli chodzi o problem z nogami, to raczej nie ma on związku z GFR. Lekarz zastosował lek, który powinien przynieść efekt, jeżeli podłożem objawów będą zmiany w obrębie naczyń kończyn dolnych. Opisywane objawy mogą na to wskazywać.
Jeżeli lek nie pomoże warto rozważyć wizytę u neurologa w celu wykluczenia zespołu niespokojnych nóg.

Jeżeli chodzi o nefrologa, zawsze warto się skonsultować, skierowanie wystawia lekarz rodzinny.
Pozdrawiam