Wpływ cukrzycy na płodność

Cukrzyca to groźna choroba, który wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. A jak choroba ta działa na płodność? Obejrzyj film i sprawdź to.

Witam!
Pana BMI wynosi 24 (NORMA 19-25), więc waga jest prawidłowa.
Nie wiem na jakim poziomie kształtuje się Pana % zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Jeżeli chciałby Pan schudnąć do należnej wagi ciała, rzędu 80kg, należy bardziej zwiększyć spoczynkowe tempo przemiany materii, stosując w diecie niskoenergetycznej podwyższonie zawartości białek pokarmowych bogatych w aminokwasy rozgałęzione, szczególnie leucynę (dieta ze zwiększoną zawartością białka w cukrzycy może przyczynić się do szybszego zmniejszenia masy ciała i poprawy wyrównania glikemii - nie należy go jednak jeść w nadmiarze. Jest ono bowiem obciążeniem dla nerek, dlatego osoby z istniejącą nefropatią cukrzycową powinny ograniczyć spożycie białka do 0,8 g / kg należnej masy ciała, równocześnie zwiększając udział białka roślinnego). Ważne jest dostarczenie optymalnej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 pochodzących z suplementów diety lub ryb morskich, zwiększenie zawartości wapnia i magnezu w diecie, jeść posiłki max co 3 godziny, pić odpowiednią ilość wody mineralne w zależności od masy ciała, stosować odpowiednie przyprawy zwiększające przemianę materii. Ma Pan dużą aktywność fizyczną, która mogła się przyczynić do utraty tk. tłuszczowej podczas odchudzania a wzrostu masy tk. mięśniowej. I dalszy ubytek masy ciała może być niemożliwy bez zmniejszenia aktywności fizycznej i dalszej redukcji kaloryczności posiłków (np. na miesiąc czasu). A następnie powrót do wcześniejszej aktywności fizycznej. Ale najlepiej zrobić to pod nadzorem specjalisty. Powodzenia!
http://kcp.pl/lekarz/beata-grabowska-83403/dietetyk/wroclaw/

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty