Obrzęk po operacji usunięcia krwiaka nadtwardówkowego

Witam, mój mąż jest w śpiączce farmakologicznej po operacji usunięcia krwiaka nadtwardówkowego. Operacja przebiegła bez powikłań, lekarz powiedział, że mała ilość krwi się wynaczyniła. TK po operacji wykazało obrzęk i zapadła decyzja o ponownym TK po 3 dobie od urazu (będzie w poniedziałek). Stan określany jest na stabilny, wydolny krążeniowo. Tylko niepokojąca jest temperatura ciała 36,6-36,9. Obecnie stosowane są okłady i pobrana krew na badania. Jaka może być przyczyna podwyższonej temperatury? Czy może to mieć wpływ na powiększenie obrzęku? I jak bardzo jest to niebezpieczne przy obecnym stanie męża? Bardzo proszę o pomoc! I jakie konsekwencje w dalszym życiu może mieć obrzęk mózgu? Czy nadal jest szansa na całkowity powrót męża do zdrowia?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam!
Sytuacja Pani męża jest poważna, ale stabilna jak wynika z opisu. Obrzęk mózgu może powodować wczesne powikłania takie jak gorączka lub podwyższona temperatura ciała, ból oraz zaburzenia elektrolitowe. Wzmożona ciepłota ciała, jak również ewentualne zaburzenia elektrolitowe czy zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu mogą nasilać obrzęk mózgu, dlatego bardzo ważne jest czujne monitorowanie chorego w stanie obrzęku mózgu i wyrównywania zaburzeń temperatury ciała, elektrolitowych oraz kwasowo-zasadowych organizmu. W przypadku wzmożonej ciepłoty ciała należy także wykluczyć ewentualne zakażenie, stąd te badania. Jeśli stan jest stabilny to wydaje się, że w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana i ciśnienie wewnątrzczaszkowe nie wzrasta. Jeśli chodzi o odległe skutki to cała opisana sytuacja wiąże się z ryzykiem pozostawienia śladów w postaci objawów ubytkowych np. zaburzeń mowy, kojarzenia, sprawności ruchowej, zaburzeń emocjonalnych. Chcę podkreślić, że istnieje takie ryzyko, ale jest też realna szansa, że mężowi uda się wyjść z choroby bez istotnych ubytków. O szczegółach sytuacji Pani męża proponuję rozmawiać z lekarzem prowadzącym, gdyż ma on pełen obraz kliniczny i może udzielić bardziej szczegółowych informacji na temat rokowania. Pod koniec pobytu w szpitalu mąż powinien być konsultowany psychologiczne w celu określenia ewentualnych powikłań psychoemocjonalnych. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty