Obrzęki rąk i nóg

Witam, mam 35 lat, od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam opuchnięte ręce i nogi, nasila się to jeszcze bardziej przed okresem, ale wtedy czuję się jak balon. Wcześniej też odczuwałam takie zatrzymanie wody, ale nie w takim stopniu. Bardzo szybko mi też drętwieją ręce, budzę się w nocy, żeby je rozetrzeć (poruszam palcami bo mam zdrętwiałe). Myślałam, że źle spałam, ale to się powtarza prawie co dziennie. Nie leczę się na przewlekłe choroby, mam zdiagnozowaną nerwicę, ale nie biorę leków. (Te które dostałam od lekarza były bardzo silne, pracuję w biurze, dojeżdżam samochodem.) Badania okresowe: mocz, krew,cholesterol, próby wątrobowe, pasożyty, miałam robione we wrześniu 2011 roku, wyszły dobrze. Proszę o odpowiedź do jakiego lekarza powinnam sie zgłosić, czy od jakich badań zacząć. Pozdrawiam, Ewa
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Pikul
88 poziom zaufania

Witam! Przyczyny obrzęków mogą być różne. Obrzęki u kobiet przed miesiączką są w pewnym sensie naturalne, wynikają ze wzrostu poziomu estrogenów, co przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Natomiast jeśli obrzęki utrzymują się nie tylko w czasie miesiączki to świadczy to o jakimś zaburzeniu. Mogą to być obrzęki pochodzenia nerkowego, wiele chorób nerek przebiega z występowaniem obrzęków. Powinno się wykonać badanie ogólne moczu (pomimo tego że rok temu miała Pani wykonywane różne badania - od tego czasu wiele mogło się zmienić). Jeżeli występuje białkomocz, krwinkomocz, dodatkowo nadciśnienie tętnicze to przyczyną jest najprawdopodobniej schorzenie nerek. Dodatkowo przyczyną obrzęków mogą być zaburzenia elektrolitowe (sód, potas), dlatego należy oznaczyć poziom tych elektrolitów. Z kolei zaburzenia elektrolitowe mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych takich jak nadczynność nadnerczy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy i dlatego w dalszej kolejności wskazane byłby by badania hormonalne. Warto także oznaczyć białko całkowite i poziom albumin we krwi, żeby wykluczyć obrzęki wynikające z niedoboru białka. Wreszcie mogą to być obrzęki pochodzenia sercowego i tu należałoby wykonać EKG i ECHO serca. Co do drętwienia rąk to przyczyną mogą być również jakieś zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Tak więc jak widać Pani dolegliwości wymagają szczegółowej diagnostyki i wielu różnych badań. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje na odpowiednie badania i w razie potrzeby do odpowiednich specjalistów. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Sposób na obrzęk nóg?

Czy jest jakiś sposób, żeby złagodzić obrzęki nóg? 
 

 

ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

W drugiej połowie ciąży kobietom często dokuczają obrzęki kończyn dolnych. To dlatego, że w tym czasie znacznie zwiększa się objętość krwi, a powiększająca się macica uciska na żyły odprowadzające krew z nóg do serca. Objawy te nasilają się w pewnych pozycjach (leżenie na plecach, siedzenie, stanie), ponieważ zwiększają ucisk macicy na naczynia żylne. Można temu zaradzić, przyjmując pozycję leżącą na boku (najlepiej lewym). Zmniejsza to zarówno ucisk macicy, jak i ciśnienie w żyłach kończyn dolnych.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podejrzenie obrzęku tłuszczowego rąk i nóg pierwszego stopnia

Witam serdecznie! Podejrzewam u siebie obrzęk tłuszczowy rąk i nóg pierwszego stopnia (ponad 3/4 objawów się potwierdza). Podczas jakich dokładnie badań lekarz może zweryfikować chorobę? Czy osoba chorująca na to może ćwiczyć siłowo ? Jakie sporty może uprawiać, a czego się wystrzegać? Dziękuję za odpowiedz
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie.Obrzęk ten jest bardzo rzadko diagnozowany, często mylony z pierwotnym obrzękiem limfatycznym lub otyłością. Niewiele jest jak dotąd skutecznych metod leczenia obrzęku lipidowego. Jednakże można skutecznie zapobiegać jego powiększaniu się i groźnym powikłaniom. Poniżej dokonano przeglądu kilku metod najczęściej stosowanych i ich skuteczności.
Restrykcyjne diety powodują utratę masy ciała lecz zwykle jedynie od pasa w górę, co może prowadzić do zwiększenia dysproporcji w budowie ciała, a w konsekwencji do depresji i zaburzonego obrazu siebie. Jednakże właściwe odżywianie jest niezwykle istotne, gdyż nadmierna ilość lub niewłaściwy rodzaj pokarmu zostanie zmagazynowany w postaci tłuszczu związanego z obrzękiem lipidowym. Bo choć górna połowa ciała chudnie łatwiej, to łatwiej tyje dolna!
Ćwiczenia są niezbędne nie tylko w celu spalania tłuszczu ale i poprawienia drenażu limfatycznego. Pozwalają skutecznie zapobiegać powikłaniom żylnym i limfatycznym a także dalszemu tyciu.
Najlepszy jest wodny aerobik lub pływanie. Taki sport wspomaga stawy a opór wody pomaga poprawiać ogólną kondycję, dochodzi do zwiększenia się częstości bicia serca. Ponadto osoba ćwiczy wtedy w pozycji poziomej, co zapobiega wystąpieniu zespołu ortostatycznego. Korzystna jest także jazda na rowerze. Gimnastyka, spacery i lekki jogging mogą być również polecane (choć mogą dodatkowo obciążać już bolące stawy kolanowe). Wszelkie ćwiczenia powinno się wykonywać w odzieży uciskowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty