Od którego momentu tabletki antykoncepcyjne działają?

Witam, jeśli tabletki zaczęłam brać w połowie cyklu to od kiedy zaczynają działać już prawidłowo, żeby była pewność skuteczności?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tabletki antykoncepcyjne są przepisywane kobietom jako środek mający zapobiegać ciąży, ale też często są elementem innego rodzaju terapii, na przykład dermatologicznej. Zawsze z przyjmowaniem antykoncepcji, nieważne z jakiego powodu, wiąże się zahamowanie owulacji przez odpowiednią dawkę hormonu zawartą w pigułce. W pytaniu niestety nie zawarła Pani informacji, czy ten lek został Pani przepisany jako środek leczniczy wspomagający terapię innej choroby czy po prostu jako ochrona przed niechcianą ciążą. Nie pisze Pani też dlaczego akurat rozpoczęła przyjmowanie pigułki od środka cyklu. Przeważnie tego typu preparaty pacjentki mają stosować od pierwszego dnia miesiączki co jest tożsame z początkiem cyklu. Wówczas ochrona jest pełna w zasadzie od pierwszej tabletki pod warunkiem, że stosuje się je regularnie i o stałych porach. W Pani przypadku na pewno obowiązuje 7- dniowy okres stosowania dodatkowej ochrony. Warto też zaczerpnąć informacji z ulotki producenta w której znajdzie Pani szczegółowe informacje, jak postępować w takiej sytuacji. Jeśli natomiast lekarz zalecił takie przyjmowanie preparatu, to trzeba się zastosować do planu leczenia i wykorzystać dostępną dodatkową antykoncepcję (np. prezerwatywa, pianka plemnikobójcza) lub pozostać jeszcze kilka dni w stanie abstynencji seksualnej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.