W jaki sposób powinnam przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Jestem po porodzie. Zaczęłam zażywanie tabletek antykoncepcyjnych Ovulan bo karmie piersią. Zaczęłam zażywanie opakowania 02.11w czwartek z napisem na tabletach poniedziałek czy dobrze zrobiłam? Jak mam teraz to wyrównać by dzień przyjmowania tabletki był taki sam co na blistrze. I po jakim czasie od przyjmowania w taki sposób tabletek nie zajdę w ciążę? Dodam jeszcze że urodziłam 25.09 a na wizycie u lekarza miał końcówkę krwawienia po porodzie. Ania
KOBIETA, 31 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zazwyczaj do tabletek antykoncepcyjnych w opakowaniu są dołączone naklejki, które możemy dostosować do własnego cyklu i wtedy w Pani przypadku przy pierwszej pigułce należy nakleić czwartek. Takie leki rozpoczynamy zażywać zgodnie ze swoim cyklem i pierwszym dniem absolutnie nie musi być poniedziałek.

Jeżeli zażywanie hormonów zaczęła Pani w dniu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego, to ochrona przed zapłodnieniem zadziałała od razu, w innej sytuacji konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwsze 7 dni.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.